Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоунхендж – мистерията, която никога няма да разрешим докрай

Стоунхендж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За мнозина Стоунхендж се състои само от каменните монументи, подредени в кръг. Тези хора обаче грешат. Едно от най-емблематичните места по света всъщност е много по-голям и сложен комплекс, разказа специално за „Изотопия” проф. Винсент Гафни от Университета в Брадфорд, Великобритания. Той е сред водещите археолози по проект, осъществен благодарение на международен мултидисциплинарен екип от учени. 

„Настоящото откритие около Стоунхендж се състои от около 20 огромни шахти и датира от около 2 000 години преди новата ера. Те са изключително важни, защото образуват кръг около Стоунхендж и близкия район. Там има селище, наречено Дърингтън Уолс”, обяснява археологът. По думите му тези шахти с дълбочина около пет метра и диаметър над десет метра образуват граница. 

Така имаме два огромни монумента. От една страна е каменното образувание, а от друга - заобикалящите го площи, в които има следи от погребения. Също така открихме следи от дървени структури и от кости. За част от откритите предмети по-скоро предполагаме, че са принадлежали на живите. Честно казано тези шахти може би са оформяли двете страни на ритуални площи и може би до тях не са допускани всички, а хора с по-специален статут”, допълва проф. Гафни.


Забранената територия около Стоунхендж

„Мислим, че шахтите са ограждали забранена територия около Стоунхендж. Тя е свързана с вярванията на населението и с разбирането им за света. Има и още нещо важно - това е много голямо пространство, уредено по специфичен начин. За да стигнеш до него и след това да излезеш, трябва да преминеш през определени места. Не просто да преминеш през малка долина или да изкачиш два хълма. За да се справиш със задачата, е трябвало да можеш да броиш. Ето защо това ни кара да мислим, че това е едно от най-ранните доказателства, че през този много ранен исторически период е имало бройна система, начин за правене на изчисления”, категоричен е археологът. По думите му това е било много специфично знание, в което посветените били малцина. 

„Като казвам „броене”, не трябва да разбираме абстрактния процес, който познаваме днес. Това е било социално знание за създаване и разпознаване на разстояния. Началото е било от Стоунхендж, като вътре в огромния кръг са Дърингтън Уолс и един още по-ранен праисторически паметник - Ларкхил. Обектът е с космологично значение”, изтъква Гафни.

По думите му целият комплекс е изграждан с хилядолетия. „Дори християнските структури, например големите катедрали от средновековна Европа, са създавани постепенно и са започнали от малки църкви или молитвеници. След това са се превърнали в грандиозните структури, които познаваме днес. Те са създавани поетапно от много хора и поколения. Всички тези усилия са полагани, защото хората са искали да бъдат близо до бога или боговете, в които са вярвали. Същото виждаме и при Стоунхендж. Дори самият каменен монумент в началото е бил много по-малък от това, което днес познаваме като структура”, подчертава археологът.

Грандиозно откритие, пропускано стотици години

Хората проучват Стоунхендж буквално от стотици години. „Много изненадващо е, че толкова важно откритие досега не е направено и тези шахти изобщо не са забелязани. Истината е, че археолозите обикновено са се концентрирали върху по-близък до каменната конструкция регион. Досега са намирани следи от погребения, но това е на сравнително малка територия”, допълва Гафни. 

Според него ландшафтът около каменния монумент изглежда празен от археологическа гледна точка. „През последните десет години правим много сериозно изследване с помощта на различен вид радари и друга модерна техника. Оборудването ни премина през огромно пространство и го картографира. Оказа се, че има стотици малки образувания, за които никога не сме подозирали. Без съмнение обаче най-важното откритие са тези шахти, които образуват огромен кръг. Те не се намират до нито един от монументите, които бихме разпознали веднага като интересни”, категоричен е Винсент Гафни.

Какво още има да разкаже той за тайните на Стоунхендж? Чуйте в звуковия файл. 

Снимките в публикацията са предоставени от проф. Винсент Гафни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46