Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невена Дишлиева: Литературата, която лекува, заема все по-централно място

Невена Дишлиева - Кръстева
Снимка: личен архив

"На пръв поглед човек свързва лятото с някакви лежерни четива, по-неангажиращи, но истината е, че хората, може би това, че са в отпуск и в състояние на покой, ги кара да бъдат чувствителни и към по-сериозните теми, каквито ние предлагаме. Тези книги, свързани с житейските съдби на хора от различни краища на света, с някакви травми, болка, с човешки, дълбоки преживявания - това са неща, които продължават да вълнуват читателите и до днес." Това каза в предаването "Графити по въздуха"  издателката Невена Дишлиева - Кръстева. Дългото стоене у дома по време на карантината е изострило сетивата и желанието за контакт с изкуството, литературата и неща, които хранят душата, смята тя.

Отключва ли пандемията интерес към общочовешкото и универсалното, дали е форма на равносметка?

„Убедена съм, че е така. Нашето усилие да предоставим такива книги и отговорът, който получихме от читателите, показва, че сме в правилна посока и литературата, която лекува, има все по-централно място в обичайното ни живеене.“

Новото заглавие, което Дишлиева представя и на Алея на книгата във Варна, е "Там там" на Тони Ориндж. Книгата започва с есеистична част, която разказва историята на индианците. Авторът е шейен с майка американка. 

„Ценното на този тип литература е точно това – аз нямам изявен интерес към индианската култура, за мен е важно точно това – обобщаващото, което реално ни свързва с всички такива теми. Тук темата е травмата, която е нанесена от много поколения назад. Но ако излезем от историческата истина, ще видим, че това е една дълбока травматична природа, свързана с изконно човешкото. И това, предадено през литературата на един красив език и с дълбочина, каквато само добрата литература може да ни даде, на практика прави универсално и посланието на романа.“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30