Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теорията на игрите и Covid-19

Ернан Ханани: Невинаги решенията на политиците са практически изпълними

Когато икономиката се гърчи, населението трудно се подчинява на наредби за здравето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има ли връзка между управленческите решения в различните държави заради Covid-19, протестите, които заливат цял свят, икономическата криза и теория на игрите, която се изучава във всички икономически институти? Един от създателите й - нобеловият лауреат проф. Израел Уман тази година ще навърши 90 години.

"Теорията на игрите е разработена, за да предскаже каква е ефективната стратегия в ситуации на несигурност. Израелското правителство (подобно на Китай, Корея и много държави от Европа) прие „играта с нулево равенство“, която предполага един победител и един победен, т.е., че не искаме да живеем в мир с вируса и че няма да се върнем към познатото, докато не го победим, но дотогава трябва да се вземат всички предпазни мерки", коментира за БНР проф. Ернан Ханани, преподавател в Университета на Тел Авив и ученик на проф. Израел Уман. 

"За мен беше по-интересно да изследвам как обществеността реагира на управленчески решения, свързани с непозната ситуация, каквато е коронавирусът. Измервахме доколко обикновения човек разбира дадена наредба и доколко вярва в правилността на решенията на политиците. В скалата личеше дали хората са в състояние да следят логиката на изменящите се наредби в зависимост от степента на сложност на ситуацията. Невинаги решенията изглеждаха практически изпълними. Отчитахме и че решенията на политиците бяха хаотични и взаимоизключващи се, което влияе на доверието към тях", посочи проф. Ханани.

Решенията, свързани с Covid-19, се отразяват на икономиката на микро и на макро ниво, изтъкна още проф. Ернан Ханани в интервю за предаването "12+4".

"Те могат да подпомогнат или да попречат за плавното връщане към рутината на живота, все едно дали коронавирусът е победен или ще ни съпътства и за в бъдеще. Важно е доколко решенията, свързани с опазването на човешкото здраве, съдействат за разрушаването на икономиката и доколко решенията за засилване на икономиката не предполагат увеличаване на заболелите. Това са трудни решения и много бих се гордял, ако формулите, изкристализирали в теорията на игрите, помагат за достигане на логичен отговор, но за съжаление не е така просто".

Палестинци се радват на морето на плаж в Газа. Юни, 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върху решенията на съответните правителства, освен ясните социално-икономически и здравни тенденции, влияят и политическите традиции в съответната държава. Може дадено решение да е успешно за една страна, а опитите на всички останали да й подражават да са обречени на провал, отбелязва Ернан Ханани

"Имаше група от държави, които бяха безкомпромисни в ограничаване на разпространяването на епидемията. Между тях беше и Израел, а и много европейски страни. Други държави, като Швеция, поставиха акцент върху запазване на икономиката при строго спазване на защитни мерки против епидемията", дава пример той и прогнозира, че предстоят нови вълни на зараза с вируса.

Всяко решение, което защитава икономическата стабилност и личните свободи, ще допринесе за мотивация при изпълнение на указания, свързани с опазване на здравето, смята още Ханани.

"Когато икономиката в дадената страна се гърчи, на населението е по-трудно да се подчинява дори на наредби, свързани с личното здраве. Бих се доверил на обществеността, че ще действа обмислено, ако се отворят повече области в социалния, икономическия и културен живот. Ако хората усетят делегираното доверие, дисциплината в живота им ще се увеличи. В същото време трябва държавата да пази хората от рисковите групи, за които болестта не е игра", каза още Ернан Ханани.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44