Обединени за общи действия, 15 организации и артисти твърдят, че не са получили своите възнаграждения за участие в проекта.
Може би тепърва този списък ще се допълва и обогатява. Всички са вложили лични средства и са си изкарали проектите благодарение на кредити и заеми, разказа пред "Хоризонт" актрисата и режисьор Снежина Петрова, автор на знаковия спектакъл „Медея“ от афиша на Пловдив 2019.
„И сега просто си чакат последния транш от 20%, който се бави, оспорва, не се превежда и организациите са поставени в ситуация на фалит“, поясни Петрова.
Определяйки целия процес като „голямо изпитание за всички организации“, тя подчерта, че би било много жалко, ако се произвеждат „повече конфликти, отколкото културно съдържание“.
За повечето организации проблемът е свързан с последното плащане, което е ключово, подчерта Снежина Петрова. „И всъщност ние тук заседнахме в едни плитчини, повечето кораби на проектите, и не можем да се измъкнем вече цяла година. Сега забавянето е много голямо с изплащането. Някои организации са принудени да съкращават част от творческия си екип“, допълни тя.
Организацията на проекта „Медея“ е с 6 хиляди лева загуба. Тя идва от нереализиран докрай планиран приход от продажбата на билети. Вместо очакваните 3 хиляди билета са били продадени между 2 и 3 хиляди. „Така или иначе бяхме с 5 хиляди лева назад“, изтъкна Снежина Петрова.
„Излезе, че имаме печалба, която ние трябва да поделим с фондацията (Пловдив 2019 – бел. ред.), което е пълен абсурд, защото не само не сме на печалба, а сме с едни 5 хиляди лева назад и от нашия приход 6 хиляди трябва да дадем на фондацията. Разбирам, че това чисто счетоводно може да е така, защото е бюджетно предприятие, годините се заключват като приключат, сега вече и 2019-а е заключена. Ние излязохме от възможността да правим корекции в 2019 година.“
„Основният казус не е, че някой не иска на друг да отчете проекта и да преведе парите. Тези средства седят в бюджета на „2019“ и просто чакат проектите да бъдат отчетени. Предполагам никой не иска да ги пази. Реално погледнато, те си вървят по някаква бюджетна линия. Процедурата е доста тегава. Тя така е измислена административно. Не става дума за никакво артистично съдържание“, заяви Сариева.
Повече по казуса чуйте в звуковите файлове.Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..