Два скандални сюжета в Югозападното държавно предприятие, стопанисващо горите в обхвата на пет административни области, костваха уволненията на двама горски директори. От поста беше освободен директорът на Държавното горско стопанство - Места заради това, че направи негодна за пиене водата в село Рибново, а колегата му от Държавно ловно стопанство - Искър заради изненадващо изникналата масивна сграда, построена от фирмата, с която е подписан договор за всички дейности в ловната територия.
Рибново отново на бунт заради проблеми с водата. Преди няколко години причината беше замръзване на водохващането, сега водата е негодна за пиене заради сериозно замърсяване, причинено от дърводобив във вододайната зона. От дни предимно младите хора на Рибново излизат на протест и заявяват, че са готови с жива верига да спрат камионите и техниката. Последва незабавно уволнение на директора на Държавно горско стопанство - Места, който е пряко отговорен за отгледната сеч в района.
"Проблемите не са от вчера, проблемите са от години и това не е инцидентно. За съжаление контролът в Горските стопанства е занижен по отношение на добива на дървен материал и неговото извозване, специално говоря за Горското стопанство Места, където се намира нашето водохващане. Това не може да се търпи, водата в Рибново идва кална след всяко преминаване на автомобилите на ДГС Места", твърди кметът на община Гърмен Феим Иса, който преди това беше и два мандата кмет на Рибново.
Директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов уточни, че дейностите там не са в нарушение на закона. Какъв е тогава проблемът?
"Действително обектите, в които се извършва дърводобив попадат в пояс 3 на вододайната зона на село Рибново, но там съгласно забраните в заповедта на Министерството на околната среда и водите е забранено да се извеждат голи сечи. Ние извеждаме отгледни сечи, т.е. от гледна точка на документация на дейност, която извършва нашето териториално поделение, нещата са съобразени с действащото законодателство. Основният проблем на Рибново е откритото водохващане и липсата на пречиствателна станция и в тази връзка ние не бива да бъдем винени, ние, горските служители, въобще нашите действия", коментира Дамянов.
Извън конкретния казус големият проблем на село Рибново е, че няма пречиствателна станция за питейните води, което е наложително заради повърхностния характер на водосбора. Проект вече има, но няма пари, тъй като област Благоевград не може да ползва европейски средства за ВиК проекти:
"ВиК има изготвен проект, ние сме съгласували строителната площадка, където ще се прави пречиствателната станция. Въпрос вече на това къде общината може да внесе проекта за финансиране и ще търсим такава възможност. Това е един от начините да решим проблема с некачествената питейна вода. Държавата също помогна, с постановление на Министерския съвет ще сменим един 7-километров ентернитов водопровод, който е от 50-те години, който представлява опасност за здравето на хората, така че след няколко дни ще започнем", уверява Феим Иса.
Второто уволнение за два дни на горски директор от ЮЗДП е заради скандално строителство на територията на Държавно ловно стопанство - Искър, поредният ярък пример за това, че някои представители на бизнеса се поставят над закона и държавата.
Репортажа на Кети Тренчева можете да чуете в звуковия файл.
Със заповед на директора на Югозападното държавно предприятие от утре – 7 август, се прекратява договорът за управление на директора на „Държавно горско стопанство Места” инж. Костадин Касапов. Освобождаването му е заради създаденото напрежение сред..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България...
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления,..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..