Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трагедията в Бейрут - водеща международна тема на седмицата

Доброволци разчистват улици в Бейрут.
Снимка: БТА

В международния новинарски поток тази седмица темата „коронавирус“ беше изместена от драматичните събития в Бейрут. Във вторник ливанската столица беше разтърсена от мощни експлозии. Тя избухнаха след пожар на пристанището, където от шест години се съхраняват над 2800 тона амониев нитрат, конфискуван от кораб. Взривовете опустошиха пристанището и причиниха разрушения в почти половината от петмилионния Бейрут. Жертвите са над 150, ранените - хиляди. Жилищата на стотици хиляди хора са в руини. Премиерът на Ливан Хасан Диаб заяви, че амониевият нитрат е бил съхраняван на пристанището без необходимите мерки за безопасност. Арестувани са 16 служители на пристанището в Бейрут, задържан е и началникът на митниците. Създадена е разследваща комисия, която получи срок от четири дни да намери отговор на всички въпросителни около експлозиите на фона на растящото напрежение сред жителите на града. По улиците на Бейрут в четвъртък излязоха гневни демонстранти, които чупиха витрини на магазини, хвърляха камъни по полицаите и поискаха оставката на правителството, което обвиняват в престъпна небрежност.

Само в рамките на таи седмица общият брой на потвърдените случаи по света се увеличи с един милион и надхвърли 19 милиона, като повече от половината от тях са в САЩ, Бразилия и Индия. САЩ продължават да са най-засегнатата от вируса държава. Бедствено положение беше въведено в австралийския щат Виктория. В столицата на щата Мелбърн в четвъртък започна шестдневна пълна карантина. Улиците на петмилионния град са пусти, затворени са повечето магазини и предприятия. Под по-строги ограничения бяха поставени над 27 милиона души във Филипините. В Европа мерките остават разхлабени, но в много държави и тази седмица броят на новозаразените за денонощие отново държи невиждани от май стойности. Световната здравна организация удължи с още три месеца режима на международно извънредно положение и не очаква кризата да приключи скоро.

Снимка: БГНЕСИзненадваща новина дойде от Мадрид: Бившият крал на Испания Хуан Карлос предприема доброволно изгнание заради корупционния скандал, в който е замесен. Става дума за договор за високоскоростна железопътна линия в Саудитска Арабия, от която испанският монарх е получил 100 милиона долара от покойния саудитски крал. Разследването се води от испански и швейцарски прокурори. В съобщението, с което испанският двор излезе, беше посочено, че Хуан Карлос напуска Испания, за да не създава допълнителни проблеми на своя син - крал Фелипе Шести, който управлява от 2014 година в и без това напрегната обстановка. Дворецът в Мадрид отказва да съобщи къде се намира абдикиралият преди шест години монарх. Първоначално испански медии твърдяха, че той е заминал или, за Португалия, или за Доминиканската република, а впоследствие се наложи предположението, че Хуан Карлос е пристигнал с частен самолет в Обединените арабски емирства.

Новоизбраният парламент на Северна Македония проведе тази седмица първото си заседание. На него стана известно, че Зоран Заев - лидерът  на спечелилия най-много гласове Социалдемократически съюз, започва преговори за съставяне на ново правителство. Заев е уверен, че до 10-15 дни ще има резултат и ще успее да състави действащо проевропейско правителство. Коалицията на Заев разполага с 46 от общо 120 депутатски места в парламента в Скопие. Само две по-малко има ВМРО-ДПМНЕ. Нейният лидер Християн Мицкоски изключва голяма коалиция със социалдемократите, но все пак не откава участие в преговорите за нов кабинет. Според анализатори ключова роля ще играе третата политическа сила - Демократичният съюз за интеграция, който води предизборната си кампания под мотото, че е настанало време за първи премиер албанец. Остава неясно дали тази формация ще влезе в коалиция със социалдемократите на Заев.

Екипажът на американския космически кораб „Дракон“ се върна на Земята. Корабът на частната компания „Спейс Екс“, с двама астронавти на борда, се откачи от Международната космическа станция и се приводни по план в Мексиканския залив. Компанията на предприемача Илон Мъск влезе в историята, когато на 30 май изведе в космоса астронавтите Дъг Хърли и Боб Бенкен на борда на пилотирания космически кораб „Дракон“. Това беше първото изстрелване на астронавти на НАСА от американска територия от близо десетилетие и първа мисия, с която частна компания изпраща хора в орбита.

Светът да се откаже от ядреното оръжие! Този призив чухме отново от японския град Хирошима - 75 години след американската атомна бомбардировка. На 6 август 1945 г. загиват 140 хиляди души. Паметта им беше почетена в четвъртък с церемония в Парка на мира в Хирошима.

Обзора на международните новини от седмицата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Волейболистките ни, световни шампиони до 19 г., получиха Почетен плакет от президента

Българските волейболистки - световни шампионки до 19 години вече са носители на Почетен плакет на президента Румен Радев: "Радвам се да чуя, че вече мечтаете на глас и за олимпийска титла. И бъдете уверени, че ние ще ви подкрепяме всячески, да реализирате тази своя мечта. Скъпи момичета, искам специално да благодаря за невероятните моменти,..

публикувано на 17.07.25 в 11:07

На Острова: Родиха се бебета с ДНК от трима души

Осем бебета са родени във Великобритания с участието на генетичен материал от трима души, за да се предотвратят опустошителни и често фатални състояния, казват лекари. Методът, разработен от британски учени, комбинира яйцеклетка и сперма от майка и баща с втора яйцеклетка от жена донор. В страната техниката е легална от десетилетие, но сега..

публикувано на 17.07.25 в 11:07
Костадин Костадинов

"Възраждане" ще атакува в КС промените в Закона за движението по пътищата

"Възраждане" ще атакува в Конституционния съд промените в Закона за движението по пътищата, когато бъдат окончателно приети.  Вчера това не успя да се случи, тъй като гласуването на второ четене беше провалено заради липса на кворум.  Лидерът на партията Костадин Костадинов призова и президентът Румен Радев да сезира КС, ако в парламента не..

публикувано на 17.07.25 в 11:01

Над 60 жертви на пожар в търговски център в Ирак

Най-малко 61 души загинаха при пожар в търговски център в град Кут, в Източен Ирак, предаде АФП. На видеозаписи, разпространени в социалните мрежи, се вижда как пламъци обхващат пететажната сграда на хипермаркет в Кут тази нощ, като пожарникари се опитват да потушат огъня, посочва БТА. Ройтерс прави уговорката, че достоверността на видеата не..

публикувано на 17.07.25 в 10:38
Мария Брестничка

Мария Брестничка: Скандализираме се от сумата за детска болница... Кой ще работи в нея?

Скандализираме се от сумата за детска болница, вместо да говорим за това кой ще работи в нея, какъв статут ще има и как ще се финансира. Това заяви пред БНР Мария Брестничка, Национална мрежа за децата, член на Обществения съвет за създаване на Националната детска болница. "Начинът, по който се говори за този един милиард, е доста..

публикувано на 17.07.25 в 10:25
Явор Божанков

Божанков няма да бойкотира Цончо Ганев като председателстващ заседание на НС

Депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков обяви, че няма да бойкотира Цончо Ганев от "Възраждане" като председателстващ заседание на парламента, след като Ганев съжали за агресивното си поведението по време на вчерашните дебати "Единствената цел, която си поставих, е да кажем едно нещо - насилието в тази зала е недопустимо. Вч ера господин Ганев..

публикувано на 17.07.25 в 10:05
Гергана Ефремова

Гергана Ефремова: Образователната система е изморена от промени на парче

Министерският съвет одобри предложените от МОН предложения за промени в Закона за училищното и предучилищно образование. Постъпили са над 860 становища в обем над 2000 страници. Липсват цялостна визия и пътна карта как биха се случили предлаганите промени, както и задълбочен анализ, на който се базират. Това мнение изрази пред БНР..

публикувано на 17.07.25 в 09:50