„Една България, в която има достатъчно условия да се развива човек, една правова държава – за мен това е ключово. Тоест да има върховенство на закона и социално отговорно общество. По-малко злоба и повече благодарност трябва да има“ – това каза в предаването „Чуй лятото“ по „Хоризонт“ началният учител Петър Велков.
Според младия преподавател лозунгите за по-добро бъдеще, които се издигат от площадите, трябва да бъдат съпроводени и от конкретни индивидуални действия.
„Всеки трябва да се стреми да бъде една по-добра версия на себе си“, твърди студентът по медицина Анелия Зашева.
Фокусирани върху професионалното си развитие, младите хора следят политическата обстановка в страната и са категорични, че демонстрациите са знак за зараждащо се гражданско общество.
„Уча моите ученици, че всички хора трябва да отстояват правата си“, допълва още Петър Велков.
Анализирайки настоящите протести, които се случват в условията на извънредна епидемична обстановка, Велков алармира, че хората не носят маски.
Според бъдещия лекар с интереси в областта на анестезиологията и реанимацията Анелия Зашева, по-лесно ще намерим панацея за Covid-19, отколкото за политическия вирус, с който обществото вече 3 десетилетия не успява да се пребори:
„Когато моралните устои на обществото са разклатени, е много по-трудно да съграждаме“, отбелязва тя.
„Когато народът е отдалечен от вярата и духовният стремеж отсъства, тогава излизането от кризите, които една след друга ни спохождат, става още по-трудно“ изтъква в предаването „Чуй лятото“ протойерей Илиян Александров, свещеник в столичния храм "Рождество Богородично":
„Това е болно, приспано общество. Освен това ние не сме критични към новините. А как да бъдем критични, когато не сме образовани?“
По отношение на настоящите протести протойерей Александров, който има научни интереси в областта на политологията, коментира:
„Най-странно е да искаш смяна на системата, а да не знаеш какво е това. Къде бяха всички, които искат промяна, когато на всички избори отчитаме ниска избирателна активност?“
Месец след началото на антиправителствените протести, водени от вечния стремеж за по-добро бъдеще, мнозина продължават да изразяват своята подкрепа към демонстрациите.
Въпреки че таксиметровият бранш беше силно засегнат от продължилите блокади на възлови кръстовища, шофьорите проявяваха разбиране към изградените насред пътното платно палаткови лагери, които възпрепятстваха работата им. Таксиметровият водач Венци:
„Всеки има право на глас. Всички от парламента – вън.“
Пандемията от коронавируса променя живота и на Велина. С две висши образования, младата жена загубва работата си през пролетта, а сега припечелва средства като уличен музикант:
„Правилни и основателни са исканията на протестиращите. Не трябваше да чакаме 11 години…“
На Орлов мост в бар с надпис "ОСТАВКА" барманът Даниел споделя:
„Позицията на всеки от персонала е такава. Наистина не знаем, ако не са те, кои ще са, но пък това не значи, че трябва да търпим. Бях 15 дни на протестите.“
Още по темата слушайте в звуковия файл.
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"