Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти"

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

За Борисов и Пеевски е супер изгодно, защото основният им враг - ПП-ДБ, девалвира, смята философът

| Интервю
Димитър Вацов
Снимка: Добрина Карамболова

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган. Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме.

Това заяви пред БНР проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в Нов български университет.

Ние сме в период на политически застой, в който бавно и полека се търсят мнозинства за заемане на позиции по компромисен начин, смята Вацов. Един по един органите ще бъдат подменени, прогнозира той.

"На принципа на сговарянето сегашното, разширено с Пеевски управляващо мнозинство, стъпка по стъпка практически си гарантира контрола върху всички контролни органи."

"Подозренията са, че вече е посегнал на ГЕРБ. Подозренията са, че дори Борисов е в някаква степен е зависим от него. Пеевски би могъл чрез привличане, по същия начин, по който преминават в неговата партия, по който се купуват хора в местната власт, това би могло да се случи и на ГЕРБ, полека-лека", каза проф. Вацов.

Има напълно видима деградация в политическия елит и откровен цинизъм и неуважение към медиите, гражданите, въобще към събеседника, отчита той.

"За съжаление, те са елит само номинално, доколкото заемат елитни позиции в една конституционна система. Те не отговарят като човешко качество, като поведение на своите позиции."

В България само когато си в опозиция можеш да бъдеш застрашен, отбеляза преподавателят.

"И сегашните актьори открай време практикуват това – когато са на власт, да подгонят своите опоненти, с които не са се сговорили. (…) Политическа употреба на прокуратурата и съда имаме многократно през годините – по време на управлението на Борисов и сега."

Според него Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти, основно спрямо "Възраждане", което личи и в "театъра" с депутатските имунитети, а Делян Пеевски и ДПС не са влезли остро с бутонките на националистите в никакъв период от време.

В предаването "Политически НЕкоректно" Вацов изрази мнение, че президентът Радев рязко е свил потенциалната си електорална подкрепа, излизайки с идеята за референдум за еврото. 

"Костадинов и компания си пазят електората. Усещат известна заплаха. Държат инициативата при себе си, за да не им я изземе президентът. За всички е ясно, че влизаме в еврозоната. Тази пътека е постлана. Тези протести, които тормозят парламента, са театър. Този театър бетонира правителството. Дали е целено или не, не знам, но никой не си прави илюзията, че вотовете на недоверие ще свалят правителството, нито уличните протести."

За Борисов и Пеевски в момента е супер изгодно, защото основният им враг: ПП-ДБ, девалвира. Те успяват да изцедят жизнените сили на градската демократична общност и да я деактивират, и са напът да го постигнат. Тази коалиция в момента е подложена на много тежък натиск, не само заради скандала в Столичната община, но и защото няма инициатива. Антикорупционното говорене до голяма степен бива иззето от кресливите националисти, подчерта проф. Димитър Вацов.

Дори да се докаже, че заместник-кметът Барбутов е провеждал подобна стратегия на тази, която извежда записът и да се потвърди, че това, което се чува, е така, все още няма да е сигурно, че това е партийна схема. Със сигурност тя е много неприятна, а подаването на оставката на Кирил Петков беше лош знак – той твърде бързо се изтегли и това може да се разчете като признание, че има гаф, гласи оценката му за корупционната афера в Столичната община.

Той изказа и опасения, че ако радикален популизъм дойде на власт, корупцията няма да намалее, а за такъв популизъм по думите му става дума и при Костадинов, и при Радев.

Популисткият дискурс атакува всички граждански инициативи отдолу – функцията на съвременния популизъм е да блокира контрола както отвън, така и отдолу, изтъкна анализаторът. Радикален популизъм беше внесен и използван от медиите на Пеевски още от времето на протестите през 2013 г., напомни той.

Асен Василев може да се окаже основател на нов тип левица, каквато няма отдавна у нас. Ако се тръгне в тази посока, пътищата на ПП и ДБ ще се разделят, посочи Димитър Вацов.

Има световна тенденция на отлив от глобализацията и на обратно затваряне по места и България не прави изключение от това, обобщи в заключение преподавателят.

"Радикалният популизъм е част от тази реторика. Ние сме някак си леко карикатурни и умерени, включително в национализма си. Няма го този радикален, фашистки плам, който припламва на много места по света в момента. Дори Костадинов не успява да го инсценира, а все пак през Костадинов имаме най-радикалния говор."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

110 хил. души настояха в петиция за забрана на клетките за телета

Сдружение "Невидими животни" внесе в Народното събрание петиция с над 110 хил. подписа за забрана на клетките за телета и за преминаване към по-хуманни групови практики на отглеждане . Пред БНР инж. Стефан Димитров от неправителствената организация подчерта, че тези животни са уязвими и страдат, но за съжаление им се обръща малко внимание..

публикувано на 10.11.25 в 11:46

Приключва извеждането на децата от денонощните социални домове. Накъде?

Процесът на извеждането на децата от денонощните социалните домове приключва, но за да бъдат подкрепени младежите при излизане от тях за самостоятелно развитие, е нужна допълнителна подкрепа. Все още диалогът между отделните институции, които се занимават със закрилата на децата, не е достатъчен за навременно решаване на проблемите. Реформата..

публикувано на 10.11.25 в 09:58

Златина Петкова: Комисията "Сорос" - шоу за пред медиите

" Очаквам комисията "Сорос" да е шоу за пред медиите. Представям си безкраен цирк , какъвто г-н Пеевски явно обича. Очаквам може би тук да се показват някакви снимки на български представители на медиите или други, снимани до Джордж Сорос - нещо такова си представям". Това коментира пред БНР журналистът от "Евроком" Златина Петкова.  НС одобри..

публикувано на 08.11.25 в 12:51
Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите

С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния валутен фонд.  Тя изрази удовлетворение от приемането на България в еврозоната, но и не спести препоръки към Европа да бъде по-конкурентоспособна .  "Светът се промени много през последните..

публикувано на 08.11.25 в 10:30
Наръчник за борба с радикализацията при младите хора

Готов е Наръчник за борба с радикализацията при младите хора

Програма "Европа" към Столична община реализира проект, който ще подпомогне учителите да се справят с проявите на агресия още в техния зародиш. Веселин Кръстев: Всеки Божи ден губим деца. Отговорността е на всички! Мълчанието в семейството ражда насилието в училище Наръчник за борба с радикализацията при младите хора ще бъде..

публикувано на 08.11.25 в 08:15

Д-р Георги Николов: 15-16% от хората в репродуктивна възраст имат проблем със забременяването

За първи път български лекари по асистирана репродукция заминават на мисия в Албания, за да окажат безвъзмездна медицинска помощ на двойки с репродуктивни затруднения . Инициативата е "България и Албания заедно за още едно родено дете".  Начело на лекарския екип застава д-р Георги Николов - ръководител на медицински център за репродуктивна..

публикувано на 07.11.25 в 10:15

Хърватската фондова борса с много добро представяне след въвеждането на еврото

Хърватската фондова борса се радва на много добро представяне след въвеждането на еврото. В Загреб председателят на Управителния съвет Ивана Газич се срещна с български журналисти, за да сподели хърватския опит по въвеждането на еврото. Любопитен акцент е, че фондовата борса в Загреб притежава Словенската фондова борса, където търговията се извършва..

публикувано на 07.11.25 в 06:28