Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна 2020 - хотели се борят да останат на пазара, умерен оптимизъм за септември

В Албена затварят хотели, за да се оптимизира дейността

2
Снимка: БТА

Около 50 на сто от хотелите във Варненско са отворили врати това лято. Голяма част от тях са или на първа линия, или предлагат атрактивен туристически продукт, например аквапарк в границите на хотела. Това каза пред „Хоризонт“ Павлин Косев, председател на варненската Асоциация на хотелиерите и ресторантьорите.

„Ситуацията е динамична. Със сигурност летният туристически „висок“ сезон, какъвто си го представяме всяка година, тази година е много по-различен. Най-трудното и различното за всеки хотелиер и колега от бранша е това, че не може да се планира – нито краткосрочно, нито дългосрочно, нито организацията в самия обект, нито хората. Ден за ден буквално се променя всичко“, разказа Павлин Косев в предаването "12+4".

Броят на туристите в района и във Варна не е малък, признава Косев. Ръстът на българските туристи е логичен с оглед на затворените граници. „Имаме македонци, имаме една група испанци, германци малко – доста разнородна публика. Румънци имаме доста в района, предвид това, че сме и близо.“

Снимка: БГНЕС

Има доста резервации за септември. Според синоптиците се очертава хубаво време и това не бива да се пренебрегва, защото много от хотелите традиционно ще намалят цените, изтъкна Косев.

Много туристи и гости, които предпочитат периферията на сезона и по-добрите цени и които не можаха да се възползват май и юни, смятам, че септември месец ще ни посетят. Поне засега резервациите, които виждаме, това значат. Ден за ден се променят нещата.“

Допълнителните разходи за маски, шлемове, дезинфектанти, пластмасови прегради и други противоепидемични мерки не могат да бъдат „избити“ от клиентите, категоричен е Косев. 

„Няма как да завишаваме цени, защото това ще даде значително отражение на обема туристи, които посещават хотелите ни. Така че остава за наша сметка това нещо. Така или иначе е трудна година. Всички се стараем да си покрием разходите поне и да сме на пазара. Да останеш на пазара е много важно за дългосрочния бизнес, какъвто и да е той, предвид неясната ситуация занапред“, коментира Павлин Косев.

Снимка: Радио Варна

Хората търсят добрия баланс между цена и качество, но освен от стаята и храната, туристите вече много повече се интересуват от преживяването – атракции и забележителности наблизо, отбеляза Косев. 

„По-интересна ваканцията да им стане, защото голяма част от туристите и гостите са наясно, че в голяма част от хотелите има свободни места. Тази масовка, която беше до миналата година, тази година я няма. И малкото туристи, които са решили да си похарчат парите за ваканция, искат по-добър туристически продукт, по-интересен.“

Мерките срещу Covid-19, които отделните хотели предприемат, са от значение, но не са на първо място, допълни Павлин Косев. Реорганизирани са процесите в хотелите, а тази реорганизация е стресова както за служителите, така и за самия мениджмънт, поясни той. 

„Доста служители, наши, останаха на борсата. Върнахме ядрото от служители, които са дългогодишни и опитни, но и загубихме доста служители. Имаме доста случаи, в които служители отидоха в други дейности да работят - излязоха от туризма, защото виждат че е трудно, не се знае кога ще се оправи.“

Затварянето на хотели в Албена е оптимизация от икономическа гледна точка с оглед на големия брой отворили врати хотели и несъответстващия им брой туристи, обясни още Косев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13