Подписката с искане за оставка на правителството и на главния прокурор и за предсрочни избори с машинно гласуване не е институционална на БАН, в нея всеки стои с името си като гражданин. Това стана ясно от думите на нейния инициатор проф. Лъчезар Аврамов, бивш председател на Института по електроника на БАН, създател на лаборатория “Биофотоника” и на Националния център по биомедицинска фотоника.
„Този тип управление разгражда държавата – разгражда я политически, разгражда я икономически, разгражда я научно, разгражда я културно. И повече така не може да се продължава“, отбеляза Аврамов, според когото е налице падение на България от семейството на напредналите държави към Третия свят.
„Това се дължи най-вече на управлението на това нещо, което се нарича партия ГЕРБ. Нещо, което не е партия, а е клиентелистка групировка, обхванала като раков тумор всичките обществени структури.“
Властта не отстъпва, защото ако се стигне до избори, които не са организирани от тях, резултатите няма да бъдат тези от предходните избори, допълни Лъчезар Аврамов. „Тези хора трябва да слязат от властта, а върхушката да отиде в следствието, в прокуратурата, за да се изследват механизмите на щетите, които те са нанесли на държавата".
Още по-остър в изказването си за управляващите бе Георги Латев. „Управлението на страната доведе до корупция, която е шистова – това е нещо като шистов газ, то пропи в почвата на обществото ни, пропи във всяка една институция. Такъв тип корупция може да бъде извадена чрез един от способите, с който се вади шистовият газ, а именно – с хидравличен удар. Този удар ние ще направим с гражданското общество“, посочи Латев.
„Белите птици на протеста – гражданите, изплашиха плашилото, а плашилото започна да пише нов закон за летене на птиците. Това е, както казва д-р Николай Михайлов, много известен психиатър, разгул на цинизма, това е мерзост“, подчерта Латев относно представения от ГЕРБ проект за нова конституция на страната. Хората на площада не искат нова конституция, заяви той.
„Каква нова конституция тръгнаха да правят сега? И същият човек ли ще я прави? Той може утре със същия мерак да иска да пренапише Новия завет и вероятно ще събере мнозинство и за това".
„Оставихме хора, произлизащи от силовите групировки на страната още в началото на 90-те години, да превземат държавата. Хората с най-нисък интелектуален статус са на върха, на амвона на държавата и оттам четат морал на обикновените граждани. Управляващите се опитват да направят първа копка на онова, което се нарича черна дупка. Тази черна дупка обаче ще засмуче първо тях и те ще изтекат в канализацията на историята“, каза още Георги Латев.
Според Латев академичният тон не може повече да бъде спазен. „Не може вече да се говори академично. За една кола, която е излязла от пътя и се движи към пропастта, не важи законът за движение по пътищата, важи законът за гравитацията. И една джипка вече дълго време лети надолу. Тази джипка трябва най-после да катастрофира.“
Учените коментираха и актуални теми от последните дни – например напрежението на протеста пред посолството на Румъния снощи, по време на който демонстранти счупиха стъклата на автомобил, опитващ се да пробие блокадата на кръстовището.
Проф. Емануел Мутафов, директор на Института за изследване на изкуствата към БАН, призова сектор „Масови мероприятия“ към СДВР „най-после да влезе в ролята си и да превантира сблъсъците по барикадите“.
Според проф. Росица Николова от Института по минералогия и кристалография всички тези неща са били предвидими от управляващите и съответните институции.
„Ако не са били предвидени, значи говорим за некомпетентност. Ако са били предвидени, значи умишлено са се допуснали. И в двата случая оценката не е положителна за тези институции и за хората, които ни управляват".
Всички мнения чуйте в звуковия файл.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...