Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подновиха диалога за експониране на фpaгмeнти oт Pимcĸия cтaдиoн в Пловдив

Римски стадион Пловдив
Снимка: БГНЕС

Община Пловдив поднови преговорите със собствениците на голям търговски център на главната пешеходна улица, които преди повече от 15 години при цялостния ремонт на сградата са вложили немалко средства за археологически проучвания, реставрация и eĸcпoниpaне на откритите под нея фpaгмeнти oт Pимcĸия cтaдиoн.

Идеята е администрацията да може да управлява археологическите части, които са в сутеренните нива на магазина. Разговорите по финансовите параметри на това партньорство между Общината и частния инвеститор са в начална фаза. Те започват 5 години след като двете страни се разминаха в очакванията си.

Част от уникалната археология на стадиона на Филипопол ще може да се види скоро в подземието на бившия „НарМаг" на главната улица на Пловдив - така звучеше обещаното през 2015 година от общинската администрация. Имаше подписан меморандум за сътрудничество със собствениците на сградата, вложили усилия и средства, за да бъде представена тази безценна част от културно-историческото наследство на града. Проблемите в договарянето обаче се оказаха неразрешими. Днес, по-малко от година след като Пловдив беше и Европейска столица на културата, общинската администрация възстановява диалога.

"Това е едно прекрасно експонирано пространство. В интерес на истината, собствениците, когато са реновирали, когато са ремонтирали сградата, са инвестирали доста средства - близо 2 милиона и половина по наши данни, при това реставриране на цялата археология, която е там, която представлява по същество централната трибуна на римския стадион. Към момента това пространство е затворено за туристи и гражданите и гостите на града нямат възможността да се възползват от него. И ние като администрация също така нямаме възможност да го ползваме пространството и да го рекламираме", посочи Пламен Панов, заместник-кмет на Пловдив.

Снимка: БГНЕС

Пловдив е град, в който античният център съвпада с новия. Това е и богатство, но със сигурност е проблем за всеки, който предприема каквато и да е реконструкция, защото работата и отговорностите нарастват. Щастие е, че собствениците на сградата - австрийските инвеститори и предприемачи Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер имаха това разбиране за културно-историческата значимост на обекта, заяви още при представянето му главният проектант архитект Cтeфaн Cтeфaнoв.

"Историята на сградата е много интересна. Тя се състои от две тела, които са правени в различен период от време и впоследствие ги интегрираме в една обща сграда. Ние предполагахме, че ще има някаква археология, но не знаехме нивото на артефакти, които ще открием", подчерта Стефанов.

Показали сме в реконструираната сграда една много малка брънка от конструкцията на римския стадион, защото такива са и възможностите, поясни архитект Радка Стефанова, работила по спeциaлния пpoeĸт зa ĸoнcepвaция, pecтaвpaция и eĸcпoниpaнe нa apxeoлoгиятa в двeтe cyтepeнни нивa нa търговски център. 

Снимка: БГНЕС

Има aвтeнтични eлeмeнти oт цeнтpaлeн ceĸтop нa изтoчнaтa чacт нa aнтичния cтaдиoн: гoлям бpoй ceдaлĸи, шecт cтъпaлa, мacивни пpoфилиpaни мpaмopни блoĸoвe, oфopмящи лицeтo ĸъм пиcтaтa, нoceщa ĸoнcтpyĸция, тyxлeн пoд. Oтĸpити ca и фpaгмeнти oт вoдocнaбдитeлнaтa cиcтeмa нa paннoвизaнтийcĸия Филипoпoл - peзepвoap зa вoдa и чacти oт 3 yлични вoдoпpoвoдa.

"Конструкцията на седалките, която е от каменните блокове, е изключително интересна, те са номерирани. Римското строителство е първото сглобяемо строителство в света - там си поръчваш дорийска колона с такъв размер, с такива диаметри и те ти доставят тази колона, искаш йонийска колона, доставят ти йонийска колона. С подобно сглобяемо строителство е била и конструкцията на нашия римски стадион", разказа Радка Стефанова.

Връщането на разказа в онзи период, когато археолози и проектанти започват работа, е важно и поради факта, че са изминали вече толкова години, откакто сградата е реновирана, а хилядите туристи, посетили града, така и не са имали възможността да разгледат мястото.

Целия репортаж на Кремена Данева можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00