Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Методиев: Днес трябва да имаме достъп до документите с гриф "секретно" до 2005 г.

Ясен регламент за декласификация ще действа дисциплиниращо на службите, смята историкът

Момчил Методиев
Снимка: Ани Петрова

„В документите на службите, особено за периода от 90-те години, вероятно има много хипотези за  преплитане на интереси между бизнес, политика, служби. Вече вторият въпрос е доколко тези документи имат повече от информационна стойност, дали имат юридическа стойност - дали някой може да бъде осъден въз основа на тези документи.“ Това каза пред БНР историкът Момчил методиев, автор на книги, посветени на „Държавна сигурност“.

Законът за защита на класифицираната информация много обширно разписва цялата процедура както по класификацията на една информация, така и по отношение на нейната декласификация. Основната отговорност се пада на Държавната комисия по сигурността на информацията - ДКСИ, обясни Методиев.

„И там много ясно е записано, че всички документи с гриф „строго секретно“ трябва да се декласифицират 30 години след тяхното създаване, тези, които са с гриф „секретно“ да бъдат декласифицирани 15 години по-късно, а тези с гриф „поверително“ – 5 години по-късно. Накратко днес, 2020 година ние би трябвало да имаме достъп до всички документи с гриф „секретно“ до 2005 година.“

Често този въпрос се употребява от политиците с политическа цел, но от гледната точка на историка информацията в тези документи със сигурност има голяма историческа стойност, „когато обсъждаме началото на българския преход“, посочи Момчил Методиев в предаването "Хоризонт за вас".

В момента, когато говорим за началото на българския преход, обикновено стъпваме на мемоарите на основните участници, които като всеки мемоар са пристрастни, докато тези документи ще допълнят картината.“

Снимка: БГНЕС

Ясна процедура за декласификация и оповестяване на такива документи действа дисциплиниращо на службите, категоричен е Методиев.

„Ако един ръководител на служба, специална, или на съответната организационна единица, знае, че документите, които той създава като класификация и пише, да речем през 2005 година и знае, че през 2020 година те ще бъдат декласифицирани, това напълно променя начина на мислене в съответната служба.“

Международна практика е институциите сами да предлагат и декласифицират определена информация, изтъкна историкът. При една прозрачна система самите институции би трябвало да имат интерес, защото те налагат първичната интерпретация. Вторичната е за историците и журналистите, допълни Момчил Методиев.

Снимка: БГНЕС

Законодателството е уредено достатъчно добре по отношение на досиетата, но практиката е съвършено противоположна на духа на това законодателство. Проблемът не е в закона, а в практиката, обобщи той. Методиев вижда като причина за това „тежка институционална инерция“. Вероятно има и доза страх, допуска историкът.

„Идеята, че ръководителят на един архив знае какво има в този архив, е лъжлива. Ръководителят на един архив не знае какво има в архива. Той знае номерата на документите, заглавията, може да е прочел една част от тези документи, но той никога не знае какво съдържа всичко това. Тоест страхът е атавистичен.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01