Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Димитров, Геополитическо дружество: Смешно е да се говори, че Турция ще изнася газ

Новината за турското газово находище в Черно море дава перспективи и за България

Турският държавен глава Реджеп Ердоган анонсира новото турско газово находище в Черно море. 21 август, 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новината за голямото турско газово находище в Черно море е добра откъм перспективи да се намери газ в българската икономическа зона на Черно море. Това каза пред БНР Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

Находището, обявено от турския президент Ердоган, се намира на около 150 километра навътре в морето и е съвсем близо до точката на пресичане на икономическите зони на България и Румъния, уточни експертът. „И понеже българската държава вече е раздала на концесии два-три блока за търсене на газ и нефт, то би могло, следвайки геоложката структура на морето, да се очаква, че ако на едно място е намерено, то има някакви шансове да се намери газ или нефт и в българската икономическа зона.“

Анонсираната дата за начало на експлоатацията на находището - 2023 година, е избрана с политически съображения – заради стогодишнината от основаването на републиката и Ердоган иска да се похвали с голям успех, посочи Пламен Димитров. Той е скептичен, че експлоатацията може да започне толкова скоро, заради липсата на капацитет на турската държавна петролна компания за подобни проучвания.

От чисто икономическа гледна точка това находище, с така оповестените параметри, очевидно не е решаващ фактор, който ще промени правилата на геоенергийната игра в Черноморския регион и в Югоизточна Европа, коментира Димитров. 320 милиарда кубически метра са сериозен обем газ, находището може да бъде икономически ефективно, само че извлекаемите запаси никога не надхвърлят 70% от наличността в находището, отбеляза той и добави, че според геолозите истинския обем на едно находище става ясен едва когато експлоатацията му вече е приключила.

Смешно е да се говори, че Турция може да се превърне в износител на газ, подчерта Пламен Димитров. Страната потребява над 40 милиарда кубически метра газ годишно, а максималният годишен добив от едно такова находище би бил между 5 и 10 милиарда, тоест то не може да покрие дори една четвърт от турските потребности, поясни той.

Пламен Димитров отбеляза още, че през последните месеци на турския газов пазар се случват драматични промени. „И главната тенденция е рязкото намаляване на дела на руския газ на турския пазар. Ако преди две-три години Русия снабдяваше Турция с повече от половината от газа, потребяван в Турция, то към днешна дата, за първата половина на 2020 година делът на руския газ на турския пазар е паднал под 20%. Вече на първо място като вносител на газ за Турция е Азербайджан. И това се случва на фона на рязко увеличения капацитет за директен пренос на газ от Русия към Турция, след като заработи газопроводът „Турски поток“. Причината е една единствена – руският газопроводен газ е значително по-скъп от втечнения газ, а Турция успява в последно време да изгради приемни терминали за втечнен газ, които могат да покрият 80-90% от нейното потребление.“

„Турските газови компании започнаха интензивно да купуват втечнен газ и този втечнен газ вече се доближава до половината от обема на турския пазар. Така че Русия има огромни проблеми на турския пазар и без откриването на това находище, за което беше съобщено в петък. Разбира се, то също ще окаже влияние. Ако Турция започне производство и има собствен добив, то очевидно е, че ще намалее вносът на газ“, изтъкна Пламен Димитров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01