"2022 година може да започне да функционира терминалът край Александруполис. Той трябва да бъде директно свързан с интерконектора между България и Гърция, за да може да получаваме газ към нашата система". Това заяви пред БНР Кирил Темелков - заместник-председател на Българската газова асоциация и бивш шеф на "Булгартрансгаз", във връзка с придобитите от "Булгартрансгаз" 20% от акциите на строящия се терминал за втечнен природен газ край Александруполис.
По думите му връзката от терминала през интерконектора ще повиши конкурентоспособността на алтернативни доставки към България, а и сигурността на доставките.
В предаването "Преди всички" Темелков коментира, че изпълнението на двата проекта трябва да бъде координирано.
Той прогнозира по-добри цени на газа на българския пазар:
"Това е най-близкият път на втечнен газ до нашия пазар и трябва да се възползваме от това и да осигурим тази възможност. Не означава, че няма да ползваме тръбопроводния газ както до момента, но това е алтернатива".
Интервюто на Веселина Миланова и Юлияна Корнажева с Кирил Темелков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Река Янтра във Велико Търново и река Джулюнска в община Лясковец достигнаха критичните си нива за наводнения. Откъснат е достъпът до църквата "Св. 40 мъченици". В Свищов се активира ново свлачище. Няма риск за църквата, въпреки че водата е навлязла и в двора. През последното денонощие най-много дъжд във Великотърновска област е..
Белгия начерта червените си линии по европейския план за използване на замразените руски активи като източник на 140 милиарда евро репарационен заем за Украйна, пише "Политико". Страната настоява всички държави членки да поемат не само сегашните, но и бъдещите рискове, включително възможността за юридически претенции от страна на Русия. Този..
Няма нищо спешно в закона, касаещ продажбата на "Лукойл", смята председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски: "Трябва да се знае, ако има такава сделка, кой ще го вземе. Трябва да защитим хората". Борисов: Законодателните промени за продажбата на "Лукойл" са застраховка за България Борисов не бива да спасява постоянно ПП-ДБ и техните..
Съпредседателят на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов заяви в декларация от трибуната на Народното събрание, че прокуратурата политизира казуса с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов и поиска създаването на парламентарна анкетна комисия по случая "Хемус": ВКС прие, че Борислав Сарафов вече не е и.ф. главен..
" Религията далеч не е най-големият проблем на този законопроект ". Това мнение изказа пред БНР Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет за приетите на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищно образование. Гласовете "против" бяха 3, а тези "въздържал се" - 28. Законопроектът въвежда новия учебен предмет..
Законодателните промени, изискващи одобрение на ДАНС и МС при продажба на "Лукойл", е застраховка за България, настоя лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента. "Този проектозакон, ако стане факт, три пъти ще го кажа, ако решат собствениците на "Лукойл" да го продават, да може ДАНС и Министерския съвет да проверят купувача...
Атина планира изграждане на балканско-балтийско сътрудничество в рамките на НАТО, заяви гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис по време на визитата си в Естония. Герапетридис призова за по-тясно балканско-балтийско сътрудничество, за да се формират единни позиции по отношение на външната политика и сигурността. Гръцкият външен министър..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..