Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЗО: България е на едно от първите места по конспиративни теории

Децата и Covid-19 - има ли яснота за новата учебна година

Националната мрежа за децата: Учители от рисковите групи могат да преподават онлайн

Снимка: БТА

Трябва да се намери кръстопът между интересите на децата да получат образование и запазването на тяхното здраве, подчерта в интервю за „Хоризонт“ представителят на на Световната здравна организация за България доц. Михаил Околийски. Търси се преодоляване на дългосрочния риск от загуба на добро образование, изтъкна той в предаването "Преди всички".

Михаил Околийски  Снимка: БГНЕС

В образованието може да се говори за това, че едно поколение в момента е в риск да занемари образователните си способности, което ще го придружава цял живот“, коментира Околийски.

Не е възможен универсален подход, трябва да се отчитат спецификите на отделните региони и възрастта на учителите, смята експертът. Дистанционното образование по думите му по никакъв начин не може да компенсира присъственото. Трябва много внимателно да се види на кои деца и в кои възрастови групи да се препоръча носенето на маски. „Ние препоръчваме децата над 12 години да се държат като възрастни, тоест да носят маски, както и учителите им.“

СЗО е приключила първия етап на изследване, касаещо поведенческите фактори и рискове при справяне с пандемията, съобщи доц. Михаил Околийски.

„Виждаме, че България е на едно от първите места по конспиративни теории. Има много групи хора, които не споделят тезата, че коронавирусът е много рисков, че пандемията съществува и тези вярвания те предават и на децата си, които не са мотивирани да спазват физическа дистанция, когато се върнат в училище.“

Вредно е внушението, че учителите не желаят по никакъв начин да се включат отново в дигитално обучение. Получава се изкуствено създадено противопоставяне между учители и родители, посочи пред БНР Пламена Николова, програмен координатор "Образование" в Националната мрежа за децата. Което министерството създаде благодарение на това, че пропиля цялото лято, вместо да направи добра и стабилна подготовка.“

Снимка: БТА

Остава малко време до 15 септември и никой няма яснота какво ще се случва. Има най-общи препоръки, но как точно ще се организира обучението и как ще се преминава от една форма в друга остава неясно, коментира Пламена Николова.

Паралелен формат, в който учителят преподава в клас и това се следи от деца онлайн, е неефективен и за децата в клас, и за тези в домашна среда, „колкото и лесно да изглежда“, смята Пламена Николова, която е бивш учител.

От Националната мрежа за децата са застъпници на варианта, в който учители от рисковите групи могат да преподават онлайн на децата, които попадат в списъците със заболявания, опасни за присъствена форма на обучение.

Най-базисното е връщането в училище да е съпроводено с по-строги санитарно-хигиенни мерки, посочи Николова.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50