Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мумия на египетски върховен жрец в музея в Ерусалим

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изложба на египетски мумии привлича посетители в израелския музей в Ерусалим. Това е първата изложба, след като заради карантината за Covid -19 музея беше пред банкрут. Благодарение на частни дарения от цял свят успява чак сега отново да възстанови дейността си.

Земите на днешен Израел са били част от Древен Египет и се откриват много археологически находки  на различни места в страната. Затова музеят притежава една от най-богатите сбирки на артефакти от тази епоха в света.

Саркофазите, с характерното изображение на човешка фигура на тях, в израелската колекция, са няколко. Посетителите могат да видят и две мумии - на котка и на ибис (свещена в Египет птица, приличаща на щъркел, чието убийство се е наказвало със смърт). Двете мумии на животни са били подарени на Израел от египетския президент в знак на добра воля, по време на подписването на Кеймпдейвидския мирен договор.

„Още с пристигането в музея, мумията замина на…медицинско изследване. В Болницата Кармел в Хайфа без да бъде докоснато с ръце, балсамираното тялото бе подложено на сканиране и медицински екип постави диагнози, всеки по своята специалност. Мумията не е от най-старите. Човекът е балсамиран преди около 2200 години, това e век след битките на Александър Македонски“, това разказва в  предаването „12+4“ египтоложката Ирит Бен Адан.

Посетителите на изложбата могат да се запознаят с медицинските заключения и да видят няколко кратки филмчета, както за социалното положение на човека в саркофага, така и за здравния му статус.

Не е бил фараон, а върховен жрец. От надписите на саркофага му се вижда че се е казвал Ирет Хор Иру и е бил е жрец на светилището на Ахмин - селище на около 500 км южно от Кайро. Получил е длъжността по наследство. На лицето му е добавена изкуствена брада, привързана със синя панделка, която подчертава аристократичния произход. Ръцете му са поставени пред гърдите, като в лявата държи торен бръмбар - символ на съхраняването“.

Египтоложката Ирит Бен Адан разказва още:

„Много ни вълнува самото балсамиране. В Библията е отбелязано ,че въпреки че в нашата религия няма такъв обичай, телата на двама от патриарсите са били мумифицирани. Единият от тях е Йосиф, който благодарение на мъдростта си достига висок пост в двора на фараона. На него дължим, например два от важните елементи на икономиката - създаване на държавен резерв и десятъка, който е основа на данъчната система. Той е наредил да бъде балсамиран и баща му Яков, познат с това, че успява да откупи от брат си първородството и съпътстващите го привилегии за една паница леща, а също, че е бил измамен от тъста си и се е наложило да аргатува дълго, защото вместо за любимата му Рахел, най-напред го оженват за нейната сестра Лея. Неговите 12 сина от двете му жени и техните прислужници поставят основа на 12-те колана на Израел - племената, от които е бил съставен по-късно еврейски народ. За съжаление мумиите на Йосиф и на Яков не са намерени“.

На сканиране са били подложени и мумиите на котката и ибиса. И двете са били млади и здрави животни.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57