Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Активни потребители" започват проверки на сандвичите в училищните лавки

Всяка година на мобилните оператори се налагат над 30 санкции за нелоялни практики, но без ефект

Снимка: БНР

„Етикетите на храните, които се продават в училищните лавки изобилстват от съставки, които децата не ги разбират и не знаят дали тези съставки са вредни за здравето“, коментира в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" по повод предстоящите проверки от 15 септември за качеството на храната в училищните лавки и заведенията, намиращи се в близост до училищата.

„Искаме да заострим вниманието на родителите към храната, която децата си купуват извън столовата храна, за която има много строги изисквания по отношение на качеството - с акцент към здравословното хранене.“

Богомил Николов заяви още, че трябва да има непрекъснати проверки на храната и в училищните столове, и на съседните заведения, а проверките трябва да са регулярни.

Ще проверяваме най-вече сандвичите, които се продават в училищните лавки, защото с колбас или с млечен продукт, би трябвало да съдържат по-малко Е-та, но на практика това не е така.“

Богомил Николов припомни, че са внесли в Министерство на земеделието и храните предложения за промени в Наредбата за имитиращите продукти, така че продуктите, съдържащи високо водно съдържание, да се етикетират като имитиращи.

„Тези продукти трябва да бъдат задължително обозначени и тогава, когато супермаркетите ясно приложиха това правило, хората спряха да ги купуват, независимо, че те са евтини“, коментира Николов.

На въпрос има ли санкционирани търговци във връзка с това, че парламентът прие мерки за глоби и наказания на търговци, които повишават цените на основни продукти, Богомил Николов поясни, че ако има тенденция за повишаване на цените на храните през есента, причината би била, ако е имало по-лоша реколта или затруднения в транспорта и снабдяването.

"Може да се засегнат ограничени райони, заради транспортните връзки и затворени пунктове по границата", каза Николов.

Във връзка с жалбата на активни потребители до Комисия за защита на потребителите до и Комисията за регулиране на съобщенията заради сигнали от потребители на мобилни услуги, че биват приканвани да сключват нови договори, които впоследствие се оказват неизгодни за тях, Николов съобщи, че тези нелоялни търговски практики са масови.

Всяка година КЗП налага над 30 санкции на трите оператора по тези сигнали, но това не постига никакъв ефект, заради ниските глоби. Изключително належащо е глобите да бъдат актуализирани в Закона и те да се обвържат с годишния оборот на компаниите!“, категоричен беше Николов.

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55