Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И добрата дума лекува

Снимка: БНР

В централното фоайе на ВМА беше открита фотографска изложба под мотото „Добрата дума лекува". Тя е част от кампанията на Българския лекарски съюз срещу насилието над медици, започнала през миналата година. Фотографиите са изпратени от благодарни пациенти и са посветени на всеотдайния труд на лекарите и на медицинските специалисти.

Десетки усмивки греят от снимките в изложбата - на благодарни пациенти и лекари, удовлетворени от щастливия финал и добре свършена работа. Спасени има всеки ден в много болници у нас, но благодарността и добрата дума често остават на заден план, задушени от гнева и агресията. За това правим тази кампания - за да припомним, че и добрата дума лекува, изтъкна при откриването на изложбата председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. По думите му изложбата показва, че за цялото общество е важно да има доверие към лекарите.

Дора Пондалова, майка на пациент с трансплантиран черен дроб във Военно-медицинската академия, отправи своите думи на благодарност към лекарите. „Дълбок поклон към лекарите, към тези невероятни професионалисти, човеци с главно „Ч“.

Във ВМА от години е сформирана група от Центъра по психично здраве за обучение на лекари и медицински специалисти как да овладяват ситуации, свързани с агресивни пациенти и техни близки. Тези хора преживяват стрес и ние трябва да сме подготвени за правилна реакция, посочи началникът на академията ген. Венцислав Мутафчийски.

„Трябва да осъзнаем, че нашата професия има едно съществено качество, което я отличава от много други професии – това е милосърдието, самарянското отношение към болния човек, разбирането към неговите проблеми, дори пациентът да бъде агресивен.“

Здравният министър Костадин Ангелов припомни, че отношенията между лекар и пациент са специални и се градят на взаимно доверие. „Аз съм виждал много сълзи в очите на хората – и от добро, и от лошо. Това, което трябва да кажем днес, е, че лекарите освен герои, свръхсъществата, каквито очакват да бъдат всички, те са просто обикновени хора – със своите мисли, със своите чувства, със своите проблеми.“

Лекарите също са хора, но ние, пациентите, често забравяме това, смята актьорът Владо Карамазов, който е лице на кампанията. Той призовава хората да подхождат с разбиране към медиците и техния труд.

В следващите месеци изложбата ще обиколи страната с посланието, че и добрата дума лекува.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за ВЕИ

Парламентарната комисия по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за възобновяемите енергийни източници. Това стана без дебати и без присъствие на представители на президентството. Промените в закона, които бяха прегласувани от комисията, бяха защитени от заместник-енергийния министър Ива Петрова: "С приетия..

публикувано на 28.05.25 в 21:59

Арести на лекари в Гърция за източване на Здравната каса

В Гърция са задържани трима фармацевти и двама лекари, с обвинение за организиране на престъпна група по издаване на фалшиви рецепти за скъпо струващи лекарства, които след това продавали на черния пазар за наркомани. Използвали личните данни на пациенти, като изписвали за тях лекарства за лечение на психични болести, които след това продавали на..

публикувано на 28.05.25 в 21:42

Рекордно високи температури за месец май са регистрирани в Испания

Испания преживява първата за тази година гореща вълна. Дни преди края на май температурите в южната част на страната достигнаха до рекордните 40 градуса. "Ситуацията е всичко друго, но не и нормална", казва говорителят на Държавната метеорологична агенция Рубен дел Кампо. По думите му е възможно Испания да преживее най-горещите дни за това..

публикувано на 28.05.25 в 20:59

ДАЗД представи ръководство за рисковете, застрашаващи децата

Практическо ръководство - насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, ще бъде предоставено във всички общини, както и ще бъде достъпно за подрастващи, за родители, настойници, учители, психолози и др. Това каза пред журналисти Камелия Николова, главен директор на..

публикувано на 28.05.25 в 20:16

Ще забраняват отново движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера

Движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера отново ще бъде забранено през летния сезон - готви се специална заповед за въвеждане на забраните, каза за БНР кметът на Сапарева баня Калин Гелев. Насрочена е среща на представители на 9 служби и звена -  Общината, полицията, жандармерията, Регионалната дирекция по горите-Кюстендил, НП "Рила",..

публикувано на 28.05.25 в 20:05
Владимир Медински

Помощникът на Путин Медински е говорил с министъра на отбраната на Украйна Рустем Умеров

Помощникът на руския президент Владимир Путин Владимир Медински съобщи, че се е обадил днес по телефона на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и му е предложил точна дата и място на среща, на която двете страни да си разменят меморандуми с условията за прекратяване на огъня. Русия предлага втори кръг преки преговори с Украйна в Истанбул на..

публикувано на 28.05.25 в 19:47
Атанас Запрянов

Атанас Запрянов: България все още няма отговор от САЩ за покупката на "Хаймарс"

България все още не е получила отговор от САЩ за покупката на ракетната система за залпов огън с повишена мобилност "Хаймарс". Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната комисия. Комисията одобри доклада за състоянието на отбраната и инвестиционните планове до 2032 година. Придобиването на ракетна система за залпов огън..

публикувано на 28.05.25 в 19:35