Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хараламби Анчев: Скептичен съм, че ще се стигне до ВНС

Хараламби Анчев
Снимка: Стопкадър, ТВ Европа

Най-прагматичното решение би било един проект за нова Конституция да се гледа именно в последните 6 месеца от мандата на един парламент. Но настоящият е с изчерпано доверие. Това коментира в предаването "12+4" Хараламби Анчев, министър на правосъдието в служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 година.

“При сегашната ситуация дори и великолепен проект да бъде внесен, вече се лишава от своята представителност заради ниското доверие", уточни юристът и заяви, че е скептичен дали ще се съберат 160-те гласа, за да продължи процедурата по свикване на ВНС. 

Той смята, че предложенията за намаляване броя на депутатите в обикновено и Велико народно събрание са абсурдни и популистки“Напротив. Колкото по-голям е броят на народните представители, толкова е по-висока представителността. Тук всякакви формални бюджетни съображения са безмислени. Една хилядна да се спре от това, което се краде, в бюджета има средства да бъдат не 240, а 500 депутатите”

Според юриста трябва да се закрие институт на Велико народно събрание, защото “в този си вид той е почти неприложим”: “Може и да остане, заради гръмкото слово, но реда за неговото свикване да бъде много по-облекчен”.

По отношение на това защо трябва да бъде променена Конституцията, Хараламби Анчев коментира:

“Тази Конституция поначало беше порочно зачената. При констиуирането на Великото народно събрание имаше една голяма резерва. Тогава двама наши експерти - Николай Вълчанов и Михаил Константинов откриха един тежък порок - около 500 хиляди гласа не се връзваха с официалните резултати. Тогава нямаше формална законова процедура, която да направи проверка и институция, пред която да оспориш резултата от изборите. За да се заглуши скандала, се създаде една комисия във ВНС, която сама да провери законността на изборите. Но работата ѝ заглъхна и с тази работа се приключи. Някак още тогава Конституцията загуби част от своята легитимност.”

Според юриста предложението за нов обществен договор трябва да се разгледа от парламент с доста по-голяма степен на легитимност.

За смяната на Данаил Кирилов като правосъден министър Хараламби Анчев каза: "Той не трябваше да бъде министър. При него има едно изначално несъответствие на неговите качества, възможности, за да заема този важен и подценен от дълго време пост в държавното управление".

Според него липсата на мотиви за освобождаването на Кирилов оставя негативно отношение във всяка една от страните - както при тези, които го критикуват, така и при тези, които избират новия министър.

Анчев обясни, че не познава новия правосъден министър Десислава Ахладова, но в краткото време, което има, едва ли ще има възможност да постигне нещо съществено.

Според Хараламби Анчев вариант за изход от създалата се политическа ситуация в държавата е да се постигне някакво споразумение: Било да се върви към назначаване на служебен премиер, управляващите да бъдат защитени от евентуални опасения за някаква вендета или гонения. Това състояние на обществото предполага задълбочаване на тези конфликти, което не е от полза на никого”.


Цялото интервю с Хараламби Анчев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Десислава Ахладова: Върху съдебната система не се оказва политическо влияние

Електронното правосъдие ще бъде един от приоритетите на новия министър на правосъдието Десислава Ахладова. Тя беше одобрена от Народното събрание да замени на поста подалия оставка Данаил Кирилов. Пред журналисти Ахладова заяви, че върху..

обновено на 03.09.20 в 16:07
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златоград

Тодор Батков-младши е втори в листата на ГЕРБ в Смолян

Истински избори в България отдавна няма, всичко е превърнато в технология на изборите, смятат родопчани, които на предстоящите предсрочни парламентарни избори ще изпратят в 50-тото Народно събрание  от 22-ри избирателен район общо четирима депутати...

публикувано на 08.05.24 в 15:22
Снимката е илюстративна

САЩ спрели доставка на оръжие за Израел заради офанзивата в Рафах

Съединените щати са спрели доставката на оръжия за Израел миналата седмица в отговор на очакваната офанзива в Рафах. Това е заявил пред Ройтерс високопоставен американски служител, пожелал анонимност. Белият дом и Пентагонът отказаха коментар. За..

публикувано на 08.05.24 в 15:11
Димитър Главчев в МС.

Предстои физическа инвентаризация на наличностите в "Лукойл"

Служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че предстои физическа инвентаризация на наличностите в "Лукойл". Това обяви самият Главчев в началото на заседанието на кабинета. Проверката е възложена на НАП и Агенция "Митници". Пред министрите Главчев обяви,..

публикувано на 08.05.24 в 15:09
Корабът

Пищен морски парад посрещна олимпийския огън във Франция

Пищен морски парад посрещна олимпийския огън, който пристигна по море във Франция, за да достигне Париж за летните Олимпийски игри. Около 150000 души са очаквани на пристанището в Марсилия за тържеството по посрещането. Белите мачти на..

публикувано на 08.05.24 в 15:07
проф. Захари Захариев

Проф. Захари Захариев: Визитите на Си Цзинпин са част от стратегическите цели за връзките с Европа

Сърбия и Унгария придобиват нова тежест в своята собствена външнополитическа активност и външнополитическа стратегия с посещението на Си Цзинпин по време на европейската обиколка на китайския лидер. Това коментира проф. Захари Захариев,..

публикувано на 08.05.24 в 14:54
Церемония по встъпване в длъжност на Владимир Путин като президент за пети мандат, 7 май 2024 г.

ЕС: Страните членки решават за присъствието на церемонията по встъпване в длъжност на Путин

"Решението за присъствие на иногурацията на Владимир Путин за неговия пети президентски мандат е в ръцете на страните членки. Не за първи път ЕС не реагира единно" - това каза говорителят на Европейската служба за външна дейност Петер Стано в отговор..

публикувано на 08.05.24 в 14:36
Посещение на Си Цзинпин в Белград, 8 май 2024 г.

"Уважение и любов" за Си Цзинпин в Сърбия

Сръбският президент Александър Вучич потвърди силната си подкрепа за китайския суверенитет над Тайван днес по време на пищното си посрещане на китайския лидер Си Цзинпин, който се стреми да задълбочи политически и икономически връзки с по-приятелски..

публикувано на 08.05.24 в 14:20