Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хараламби Анчев: Скептичен съм, че ще се стигне до ВНС

Хараламби Анчев
Снимка: Стопкадър, ТВ Европа

Най-прагматичното решение би било един проект за нова Конституция да се гледа именно в последните 6 месеца от мандата на един парламент. Но настоящият е с изчерпано доверие. Това коментира в предаването "12+4" Хараламби Анчев, министър на правосъдието в служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 година.

“При сегашната ситуация дори и великолепен проект да бъде внесен, вече се лишава от своята представителност заради ниското доверие", уточни юристът и заяви, че е скептичен дали ще се съберат 160-те гласа, за да продължи процедурата по свикване на ВНС. 

Той смята, че предложенията за намаляване броя на депутатите в обикновено и Велико народно събрание са абсурдни и популистки“Напротив. Колкото по-голям е броят на народните представители, толкова е по-висока представителността. Тук всякакви формални бюджетни съображения са безмислени. Една хилядна да се спре от това, което се краде, в бюджета има средства да бъдат не 240, а 500 депутатите”

Според юриста трябва да се закрие институт на Велико народно събрание, защото “в този си вид той е почти неприложим”: “Може и да остане, заради гръмкото слово, но реда за неговото свикване да бъде много по-облекчен”.

По отношение на това защо трябва да бъде променена Конституцията, Хараламби Анчев коментира:

“Тази Конституция поначало беше порочно зачената. При констиуирането на Великото народно събрание имаше една голяма резерва. Тогава двама наши експерти - Николай Вълчанов и Михаил Константинов откриха един тежък порок - около 500 хиляди гласа не се връзваха с официалните резултати. Тогава нямаше формална законова процедура, която да направи проверка и институция, пред която да оспориш резултата от изборите. За да се заглуши скандала, се създаде една комисия във ВНС, която сама да провери законността на изборите. Но работата ѝ заглъхна и с тази работа се приключи. Някак още тогава Конституцията загуби част от своята легитимност.”

Според юриста предложението за нов обществен договор трябва да се разгледа от парламент с доста по-голяма степен на легитимност.

За смяната на Данаил Кирилов като правосъден министър Хараламби Анчев каза: "Той не трябваше да бъде министър. При него има едно изначално несъответствие на неговите качества, възможности, за да заема този важен и подценен от дълго време пост в държавното управление".

Според него липсата на мотиви за освобождаването на Кирилов оставя негативно отношение във всяка една от страните - както при тези, които го критикуват, така и при тези, които избират новия министър.

Анчев обясни, че не познава новия правосъден министър Десислава Ахладова, но в краткото време, което има, едва ли ще има възможност да постигне нещо съществено.

Според Хараламби Анчев вариант за изход от създалата се политическа ситуация в държавата е да се постигне някакво споразумение: Било да се върви към назначаване на служебен премиер, управляващите да бъдат защитени от евентуални опасения за някаква вендета или гонения. Това състояние на обществото предполага задълбочаване на тези конфликти, което не е от полза на никого”.


Цялото интервю с Хараламби Анчев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Десислава Ахладова: Върху съдебната система не се оказва политическо влияние

Електронното правосъдие ще бъде един от приоритетите на новия министър на правосъдието Десислава Ахладова. Тя беше одобрена от Народното събрание да замени на поста подалия оставка Данаил Кирилов. Пред журналисти Ахладова заяви, че върху..

обновено на 03.09.20 в 16:07
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Пеевски: Повече лъжите не вървят

В отговор на предложенията на ПП-ДБ законодателни промени, с които да стане възможно и България да налага ограничения на санкционирани по глобалния закон "Магнитски" председателят на "ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски определи нападките срещу него като лъжи и..

публикувано на 22.05.25 в 15:18
Соня Момчилова

Соня Момчилова: Традиционните медии трябва да останат гласът, който съобщава истината

Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация .  Това каза пред БНР  Соня Момчилова,  председател на Съвета за електронни медии от 2022 г. до 2024 г., журналист,..

публикувано на 22.05.25 в 15:16
Патриарх Даниил

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на..

публикувано на 22.05.25 в 15:07
Любомир Дацов

Защо икономиките на страните, приели еврото, се развиват по-бързо?

В държавите, които са се присъединили към еврозоната, се наблюдава значително подобряване на качеството на живот. Това обясни пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите. Средната нетна месечна..

публикувано на 22.05.25 в 15:00

Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в Газа

Израелската армия издаде предупреждение за евакуация на 14 квартала в северната част на ивицата Газа, включително части от Бейт Лахия и Джабалия.  Израелската армия обясни предупреждението за евакуация с продължаващата дейност на терористичната..

публикувано на 22.05.25 в 14:57

СЕМ: Програма "Хоризонт" на БНР изпълнява лицензионните условия

Българското национално радио изпълнява изискванията, заложени в издадената лицензия за доставяне на радиоуслуга за програма "Хоризонт" – това сочи извършено от Съвета за електронни медии наблюдение.  Периодът на проверката е последната седмица на месец..

публикувано на 22.05.25 в 14:56

Гърция започва изграждане на водородопровод към България

България е ключов фактор в изграждане на европейски газов коридор за трансфер на водород към европейските страни. По проекта работят съвместно гръцки и български компании, съобщават от Атина. Гръцкият оператор на газопреносната система ДЕСФА..

публикувано на 22.05.25 в 14:35