Най-прагматичното решение би било един проект за нова Конституция да се гледа именно в последните 6 месеца от мандата на един парламент. Но настоящият е с изчерпано доверие. Това коментира в предаването "12+4" Хараламби Анчев, министър на правосъдието в служебното правителство на Стефан Софиянски през 1997 година.
“При сегашната ситуация дори и великолепен проект да бъде внесен, вече се лишава от своята представителност заради ниското доверие", уточни юристът и заяви, че е скептичен дали ще се съберат 160-те гласа, за да продължи процедурата по свикване на ВНС.
Той смята, че предложенията за намаляване броя на депутатите в обикновено и Велико народно събрание са абсурдни и популистки: “Напротив. Колкото по-голям е броят на народните представители, толкова е по-висока представителността. Тук всякакви формални бюджетни съображения са безмислени. Една хилядна да се спре от това, което се краде, в бюджета има средства да бъдат не 240, а 500 депутатите”
Според юриста трябва да се закрие институт на Велико народно събрание, защото “в този си вид той е почти неприложим”: “Може и да остане, заради гръмкото слово, но реда за неговото свикване да бъде много по-облекчен”.
По отношение на това защо трябва да бъде променена Конституцията, Хараламби Анчев коментира:
“Тази Конституция поначало беше порочно зачената. При констиуирането на Великото народно събрание имаше една голяма резерва. Тогава двама наши експерти - Николай Вълчанов и Михаил Константинов откриха един тежък порок - около 500 хиляди гласа не се връзваха с официалните резултати. Тогава нямаше формална законова процедура, която да направи проверка и институция, пред която да оспориш резултата от изборите. За да се заглуши скандала, се създаде една комисия във ВНС, която сама да провери законността на изборите. Но работата ѝ заглъхна и с тази работа се приключи. Някак още тогава Конституцията загуби част от своята легитимност.”
Според юриста предложението за нов обществен договор трябва да се разгледа от парламент с доста по-голяма степен на легитимност.
За смяната на Данаил Кирилов като правосъден министър Хараламби Анчев каза: "Той не трябваше да бъде министър. При него има едно изначално несъответствие на неговите качества, възможности, за да заема този важен и подценен от дълго време пост в държавното управление".
Според него липсата на мотиви за освобождаването на Кирилов оставя негативно отношение във всяка една от страните - както при тези, които го критикуват, така и при тези, които избират новия министър.
Анчев обясни, че не познава новия правосъден министър Десислава Ахладова, но в краткото време, което има, едва ли ще има възможност да постигне нещо съществено.
Според Хараламби Анчев вариант за изход от създалата се политическа ситуация в държавата е да се постигне някакво споразумение: “Било да се върви към назначаване на служебен премиер, управляващите да бъдат защитени от евентуални опасения за някаква вендета или гонения. Това състояние на обществото предполага задълбочаване на тези конфликти, което не е от полза на никого”.
Цялото интервю с Хараламби Анчев можете да чуете в звуковия файл.
Електронното правосъдие ще бъде един от приоритетите на новия министър на правосъдието Десислава Ахладова. Тя беше одобрена от Народното събрание да замени на поста подалия оставка Данаил Кирилов. Пред журналисти Ахладова заяви, че върху..
Твърденията на американския президент, че украинците са нападнали Русия и че президентът им е диктатор, се възприемат в Украйна като истински "шок", каза пред БНР Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология:..
Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши областната комисия "Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора...
Да имаме своя физиономия и да отстояваме нашия интерес в ЕС - надявам се с вече редовното правителство, а не сменящите се служебни, да постигнем това. Това каза пред БНР Меглена Плугчиева, вицепремиер в правителството на Сергей Станишев и бивш..
Призивът за бойкот на големите търговски вериги се осъществява с променлив успех на територията на цялата страна. Кореспондентът на БНР в Ловеч провери дали има клиенти в хипермаркетите. Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги..
Великобритания и Франция оглавяват опитите за създаване на европейски "мироопазващи сили" от по-малко от 30 000 войници, които да защитават Украйна след евентуално споразумение за прекратяване на огъня с Русия, съобщиха редица британски издания, включително..
Британски фирми са сред повече от 100 западни компании, включително аерокосмическия гигант "Боинг", изнасяли самолетни части за Индия, които са достигнали Русия, според данни на митниците, съобщи вестник "Гардиън". Анализът на митниците стига до..
Подвижна каса ще събира за поредна година местни данъци и такси по селата в община Кюстендил, обявиха от администрацията. Това се прави повече от 15 години, за да се улеснят данъкоплатците по места, като им се спестява време, транспортни разходи и..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..