Пет години след като документира в снимки нагласите на българските избиратели, Браян Дейли отново е в България, за да покаже какво мисли българинът за думи като „демокрация“, „свобода“, „правителство“, „социализъм“, „капитализъм“, „мир“, „война“, „любов“, посочват от галерия "Monev Contemporary".
Браян Дейли поставя своята камера на различни места на 7 континента и заснема напълно случайни минувачи с техните първи реакции на 13 думи на родния им език.
“Това е човек с много сериозни интереси в различни области. По едно и също време е следвал история, изкуства, политикономия, контрол на оръжията и т.н. Той е хипи по душа. Първите му проекти от 70-те са едни от най-радикалните пърформанси в Калифорния. В продължение на дълги години той е преподавател в елитни университети, военни академии. Той става директор на космическата програма на Белия дом при Буш – баща. В корпоративния свят прави сливането надве от най-големите оръжейни компании в света“, разкрива личността на автора на творбите кураторът на изложбата Стефан Стоянов.
През 2006-а обаче Брайън се качва един ван с апаратурата си и започва да обикаля различни американски щати, снимайки хора с различен социален статус, раса и религия и питайки ги за кого биха гласували, допълни Стоянов в предаването "Преди всички".
Когато ставаше въпрос за социализъм, всички казваха – равенство, червени и бедност, сподели още свои впечатления от проекта на българска територия кураторът Стефан Стоянов. За правителство използваните най-често думи са били сила, корупция, държава и контрол, а за демокрация – свобода, равенство, качество, консенсус. При капитализъм отговорите са били на двата полюса като при социализма.
Датата за откриването на изложбата не е избрана случайно. Тази дата за българите означава много в исторически план, посочи галеристът Валентин Монев.
„Всеки интервюиран трябва да отговори с една дума. Наблюдавах процеса – хората отговаряха абсолютно спонтанно, а истината е някъде във вселената, ние трябва сами да я намерим за себе си“, подцчерта Стефан Стоянов.
„Хората на всички езици, по целия свят се вълнуват от едни и същи неща, мислят еднакво, отговарят подобно, независимо от техните културни и географски различия“, обобщи Монев.
Още за любопитния проект чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ани Петрова
'Fahrenheit Funk' (лято) Трак #2 в албума е най-бързата и енергична композиция в целия албум. Тук вдъхновение за Радослав Славчев са още двама от най-ярките световни музиканти в наши дни: басистът Винсен Гарсия , в чиято музика изобилстват т.нар. "ghost-notes", и китаристът Кори Уонг, един от владетелите на съвременния фънк. "В това..
Четирима млади музиканти успешно създават фолклорни мотиви с модерен звук. Момичетата и момчетата от 4ЕТНО се радват на голяма популярност сред младежката аудитория, а наскоро издадоха и нова песен с видеоклип: "До мен докосни се". Пиано и народни песни на живо в студиото на "Хоризонт". За смелостта да вплетеш българска народна песен в поп,..
Световноизвестният цигулар Васко Василев ще зарадва публиката с голям концерт , филм и фотоизложба, с които ще отбележи своя 55-ти рожден де н. Концертът ще се проведе на 14-ти октомври в "Арена 8888 София", а Василев призна пред БНР, че събитието е много специално за него. "Поканил съм моите колеги от Кралската опера". Той ще..
Петото издание на фестивала "Дни на виолата" ще се проведе в зала БИАД на ул. "Георги Раковски" 108 в столицата. В три поредни вечери български виолисти, които работят в страната и чужбина, ще представят на меломаните интересен, малкопознат репертоар и шедьоври от репертоара за този инструмент. Концертът на 13 октомври е наречен "Виола ++", а в него..
Унгарският писател Ласло Краснахоркаи (71 г.) печели тазгодишната Нобелова награда за литература. Обявяването на лауреата на престижното отличие бе излъчено от официалния сайт nobelprize.org. Обявяват лауреата на Нобеловата награда за литература "Нобеловата награда за литература за 2025 г. се връчва на унгарския автор Ласло..
На 30 септември изявената концертна пианистка Донка Ангъчева бе удостоена със Златен почетен знак за заслуги към Република Австрия, който й бе връчен на официална церемония във виенския Кюнстлерхаус. Златният почетен знак за заслуги е един от най-високите държавни ордени на Австрия, като статутът на това отличие е учреден с федерален закон..
21-вото издание на Европейския музикален фестивал Варна започва на 9 октомври с концерт, посветен на 30-годишния творчески юбилей на световноизвестното клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров . Началото е в 19:00 ч., в изисканата атмосфера на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Събитието е единственото в България, с което..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се..