Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 15 октомври родителят трябва да прецени дали детето ще присъства в училище

Д -р Росица Милчева: При положителна проба на учител от горните класове се затваря училището

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В Регионалната здравна инспекция в Ловеч вчера получихме от д-р Ангел Кунчев указанията на МОН и приложението какъв е редът ученик да не посещава присъствено учебните часове“, потвърди в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Росица Милчева, изпълняващ длъжността директор на РЗИ – Ловеч.

В края на август от Министерство на образованието публикуваха насоки за работа на училищното образование в условията на Covid-19 за здравословните причини, поради които ученик не може и не желае да посещава присъствена форма на обучение (в т.ч. и ако негов родител/настойник попада в рискова група). Това се удостоверява или с медицински документ, издаден от съответната експертна лекарска комисия по реда на Закона за здравето, или за заболяванията, включени в Приложение № 2 - с етапна епикриза от лекар специалист, проследяващ заболяването на лицето.

„В Указанията изрично е упоменато, че списъкът със заболявания подлежи на корекции в зависимост какво във времето се установи“, поясни пред БНР д-р Милчева.

„Ако детето има заболяване от списъка в Приложение № 2 и родителят желае да бъде освободено от присъствени учебни занятия, личният лекар издава талон за здравословното и имунизационното състояние на ученика към датата на започване на учебната година. С този талон се отива при директора на училището.“

Списъкът съдържа диагнози – хронични заболявания, имунни дефицити и други.

"Ако близък на детето е рисков за коронавирус, документ за това се издава от личния лекар на съответния възрастен роднина", допълни д-р Росица Милчева.

До 15 октомври е срокът, в който родителят трябва да прецени дали детето ще присъства или не в училище, подчерта тя.

РЗИ ще изготвят и предписания и образец на списък, по който медицинските специалисти от училището или директорите да предоставят информация за деца, които отсъстват и са със съмнителни симптоми за коронавируса.

"Ако един учител от горните класове даде положителна проба за коронавирус, се затваря цялото училище и се изследват абсолютно всички за вируса. Следва 14-дневна карантина и всички преминават онлайн обучение.“

Снимка: Здравка Маслянкова

Предстои инспекторите от РЗИ да контролират спазват ли се противоепидемичните мерки в училищата.

Учениците ще се движат в коридорите в два отделни потока. При минимум 800 ученици в училището трябва да има на щат един медицински специалист – гласят разпоредбите в  нормативната база.

„На този етап родителите няма за какво да се притесняват относно инфекцията", смята д-р Милчева.

"Още не съм получил Указанията на МОН и МЗ за освобождаване на ученици", съобщи пред "Хоризонт" д-р Кирил Иванов, личен лекар от Ловеч. "Най-често нещата стават в движение и сега ще е така. Все още няма родители, които са искали да освободят децата си от училище", допълни той. 

„Указанието на МОН е публикувано още на 28 август на страницата на министерство и аз съм запознат", каза пред БНР Диян Стаматов от Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119 СОУ в столицата. При мен досега са дошли две семейства с деца със сериозни заболявания, които се лекуват дълго. Родителите си имат медицински документи за децата – те са дългосрочни. За всеки един от случаите ще се действа индивидуално“, коментира Стаматов.

„Няма достатъчно яснота как ще се действа в тези ситуации, но все пак Министерството на здравеопазването изпълни своя ангажимент да предостави списък с конкретни заболявания, от които ако дадено дете боледува, се счита за рисково за вируса,“ заяви пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
„Това, което аз виждам като проблем, е че за целият период на пандемията тези неясноти можеше да се изчистят – като мерки в класните стаи, отделни входове, големината на стаите, заразяването на персонал", посочи тя.

„Формулата, която ще прилагаме, е намаляване на средата на взаимодействие – насърчаваме да няма близки контакти между класовете и учениците“, коментира в предаването „12+3“ Албена Тотева, началник на Регионалното управление на образованието в Плевен. „Във всички училища и детски градини в Плевен учебната градина ще започне и всички са в готовност да спазват противоепидемичните мерки“. 

Снимка: Радио Шумен

„Монтирали сме дизенфектанти, отворени са всички входове, направили сме различен график за започване на часовете и за използваме на голямото междучасие, обособили сме зона на всеки клас за отдих, въведена е домофонна система за родителите“, изтъкна в предаването „12+3“ Даниела Кермова, заместник-директор в основно училище в Плевен.

„Има възможност и родителските срещи да се проведат онлайн. В класните стаи ще има информация как се спазват противоепидемичните мерки“, разясни още Албена Тотева, началник на Регионалното управление на образованието в Плевен.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бусманци дом за временно настаняване на чужденци

На Абдулрахман Ал-Халиди е връчена заповед за експулсиране

Вчера служител на ДАНС е връчил на саудитския дисидент Абдулрахман Ал-Халиди заповед за експулсиране . Това го срутва, но същевременно не се е пречупил и се е включил в стачка в Бусманци, която е била заради промяна в правилата за доставки на продоволствия, на необходими за тях неща, както и за посещения.  Това заяви пред БНР Галина Лачева от..

публикувано на 31.10.24 в 12:12

Белла Дамянова, НМД: В цялата държава има само 2 детски психиатрии

Дете, което е обект на насилие, би могло в бъдеще да стане насилник. Въпросът е как още от малки децата биха могли да бъдат подкрепени.  Това заяви пред БНР Белла Дамянова - координатор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата, преди днешната конференция "Заедно срещу насилието над деца". " Надежда винаги има . Ние се опитваме да..

публикувано на 31.10.24 в 09:47

Извършено ли е престъпление в секция номер 4 в община Белица?

Извършено ли е престъпление в секция номер 4 в община Белица при броенето на резултатите от изборите ? Задължителното видеозаснемане на процеса показва как жена, член на секционната комисия, отбелязва с химикал номера на партии върху бюлетини и ги предава за преброяване като валидни.  Прокуратурата се самосезира по случая.  Антоанета..

публикувано на 29.10.24 в 17:26
Иван Радев

Иван Радев: Разделението и сложните обществени процеси се отразяват на всички

"Разделението в обществото и всички сложни обществени процеси, през които преминаваме, се отразяват на всеки един от нас. Дезинформацията също се отразява". Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти преди годишната конференция "Sofia Talks Media: Устойчиви на кризи". "Всички живеем в един доста забързан..

публикувано на 29.10.24 в 09:16

Тодор Петров: Вече няма рискови секции, има рискови общини

На тези избори дефинирахме точния брой на купените гласове. Това заяви пред БНР Тодор Петров, координатор на платформата "Ти броиш". " Един човек с 2% рейтинг, какъвто е Пеевски, взе 150 хиляди гласа – толкова има към момента.  Не просто се изкривиха резултатите. Ще наблюдаваме силно фрагментиран парламент, който няма да представлява волята на..

публикувано на 28.10.24 в 06:59

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се..

публикувано на 27.10.24 в 23:56

Щефан Майстер: Москва използва всичко, което може да разклати Германия

"Който проявява разбиране към Путин, проявява разбиране и към Хитлер." Думите са на руския писател в изгнание Дмитрий Глуховски в наскорошно интервю за германска телевизия. "Putin-Versteher", т.е. "разбиращи Путин", вече е трайно навлязло понятие в Германия. Отнася се до онези политици, които по примера на бившия канцлер социалдемократ Герхард..

публикувано на 26.10.24 в 12:53