Във великотърновското Ново село 42 деца от две до 15 години три дена живяха като малки приключенци под звездите и се учиха как да си помагат взаимно и да се грижат за природата. Скаутският лагер около река Негованка е единствената такава инициатива в страната в края на това лято.
На какво се научиха малките скаути от района на Велико Търново в детския скаутски лагер край река Негованка във великотърновското Ново село от 5 до 7 септември:
„Пред честта и пред всички тук обещавам да се старая според силите си, да помагам на другите и да спазвам закона на скаута. Обещах!“
„Играем много игри. По-различно е и всичко правим заедно. Ние спим в палатки и е по-хубаво да сме заедно".
„Забавно е, ловим риба, помагаме един на друг. Вечерта край огъня си говорим, намираме си занимания“.
„Да си скаут е да помагаш на всички, да спазваш законите, да бъдеш полезен“.
В основата на заниманията с малките скаути беше ирландката Елинор Адамсън, която ръководи центъра за работа с деца в селото. Този лагер прави децата добри, обяснява Ели:
„Да учат много за природата, да направят всичко заедно, да учат малко от закона на скаутите. Да се учат по-добре тук със семейството да си направят храна за децата, много спортни игри. С твоите приятели е най-хубаво“.
Какво е летуването навън, ако ги няма лагерният огън и игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненица, казва спортистката Мария Маринова, която водеше спортните занимания с децата скаути:
„Правим им много щафетни игри, да събират дърва за лагерен огън, да почистват района от боклуци. Да ги научим, че спортът е много важно нещо, че е хубаво човек да спортува“.
Активно в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка с децата си се включиха и родителите, които са единодушни, че по-хубаво място от природата няма за възпитанието на бъдещите добри българи:
„Аз му давам сили, показвам му и той да се справи. Постоянство и дисциплина показва и ме радва“.
„Заобиколен от прекрасна природа и красота и да бъде с най-добрите си приятели“.
„Да опознават природата, тук минават овце, крави. За тях е много интересно, има деца, които за първи път виждат такива животни“.
Най-малкият скаут беше на година и седем месеца. Имаше и рожденик, който отпразнува петата си житейска година, но като скаут. Какво е да си скаут според Мартин: "Да спазваш правилата, да помагам на хората. Искам и на следващия си рожден ден да съм скаут“.
За да се сбъдне мечтата за детския скаутски лагер, активно в разчистването на района се включи Националният военен университет „Васил Левски“, от където осигуриха и палатки, гумирани спални чували и полеви столчета да децата и семействата им. Със 7-годишната си дъщеря в лагера се включи и заместник-началникът на военния вуз полковник Евгени Пенчев:
„Това беше една от най-посещаваните местности, тук имаше овчарник за 5000 овце. Големият карстов извор захранваше реката. Тези вирове бяха пълни с риба и раци. Децата видяха това, което са правили техните родители преди 20-30 години".
В дълг сме към децата и природата, казва инициаторът на детския скаутски лагер Христо Христов, кмет на Ново село:
„Ние сме длъжници на природата, затова трябва да възпитаме децата да я обичат, уважават, да работят за нея, да я пазят. И най-вече основната ни цел е да възпитаме у децата чувството да бъдат задружни и отговорни един към друг. Да разчитат както на собствените си сили, да разчитат и на другарчето си - това е най-важното. Децата тук стават приятели, тук се опознават. Имаме нови жители, нови деца и те са си задружни така и в село“.
Скаутът е чист в мислите, думите и делата си, гласи десетият закон на скаутите. И децата го показаха на възрастните и със сигурност няма да го забравят.
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" . "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..