„Малко странно ми звучи, защото не може на двора да хвърчат като линейки, да си играят заедно, и в следващия момент до класната стая ще си сложи маската на носа. Това е точно като безумието в градския транспорт – на спирката всички сме без маски, качваме се в рейса и се маскираме на нинджи. Ами, смешно е. Или се носи, или не се носи.“
Личните лекари ще се справят, защото имат много опит, смята д-р Крайселски.
„Нищо, че според любимите ни ръководители не сме на първа линия, ама всъщност баш ние го отнасяме, цялата първа линия. Защото никой не може да ти каже едно дете с хрема или възрастен с хрема или с кашлица от какво е болен, преди да бъде прегледан. Аз не мога да задължавам пациентите да си бръкнат в джоба, да дадат 100 лева за един PCR тест и тогава да ми дойдат в кабинета. Това е абсолютно некоректно.“
Няма ясен регламент как ще бъде платен този тест по Здравна каса, когато има човек със симптоми, подчерта д-р Крайселски. „Има една група чиновници, излизат в медиите, взимат решения, никой не се допитва до нас. Много е глупаво човек, който се е откъснал от работата с пациенти, да взима решения за всички. Може да има безкрайни познания в областта на епидемиологията, но практическите им куцат“, коментира д-р Евгени Крайселски.
Крайселски припомни, че личните лекари сами са си закупили предпазните средства. „Ние се подготвихме за наша сметка. Не че някой ни е осигурил маски, облекла, предпазни средства, дезинфектанти. Няма. Всичко си го купихме сами.“
Личният лекар разказа още как в коридорите на поликлиниката се събират по 30-40 души, сред които и много ученици „за поредното безумие, наречено здравно-профилактична карта“. Според педиатъра срокът спокойно е можело да бъде удължен и на три месеца, но на родителските срещи училищните власти го скъсявали и това води до струпване пред кабинетите.
„И тези хора – кой с маска, кой без маска, кой си я е свалил, кой си мил ръцете, кой не си е мил ръцете – те са в тесен контакт! Това, че докторът е облечен като космонавт, абсолютно по никакъв начин не решава проблема на самите пациенти.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..