На 17 август 2020 г. почина изтъкнатата наша певица Вася Радева - колоратурен сопран. Някои от нашите по-възрастни слушатели веднага ще си спомнят нейните изяви на сцената на Софийската опера през 50-те и 60-те години на отминалия век. Тя беше очарователна Розина от “Севилският бръснар“, нежна Джилда от „Риголето“, въздействаща Лучия от „Лучия ди Ламермур", виртуозна Царица на нощта от „Вълшебната флейта“, изпълни и още много други запомнящи се героини. И на сцената, и в живота тя бе очарователна, изящна, добронамерена.
Вася Радева е родена през 1924 г.. Нейната майка е прочутата певица Пенка Тороманова - първата българска Аида, успешна преподавателка в Музикалната академия по вокална постановка, а баща й е известният генерал Тодор Радев, дълги години работил като военен аташе в Берлин, Букурещ и Лондон. тЗатова и детството на Радева преминава в чужбина. Леля й, известната пианистка Геновева Списаревска, се занимава с музикалното й възпитание и с постановката на гласа й, а тя завършва Историко-филологическия факултет на Софийския университет.
Явява се на конкурс в Софийската опера с трудната ария на Лучия ди Ламермур. Представя се блестащо и веднага я назначават за солистка на театъра. Но в годините след 1944-та започват и големите затруднения: баща й е обявен за враг на народа, а това в онези години означава, че и децата му нямат право на кариера. Изселват ги. Генералът чука чакъл, а майка й - българската Аида - плете не срещу заплащане, а срещу храна. Вземат им апартамента в София. Въпреки тези обстоятелства за Радева се застъпват най-големите музиканти и нейни колеги в Операта - въпросът стига до най-висшето ръководство на държавата и.... позволяват на Вася Радева да пее в операта.Връщат й жителството, но никога не й присъждат награди и звания, които тя заслужава. Въпреки блестящата кариера като певица и наградите от конкурси - като Общобългарското състезание за млади певци, Младежкия фестивал в Букурещ и фестивала "Пражка пролет", тя винаги е подминавана и даже пенсионирана преди да навърши 50 години. В това жестоко изпитание тя изгражда кариерата си в операта, изнася стилни камерни концерти - винаги много музикална, много артистична, много обичана и от публиката, и от колегите си.
В едно интервю Вася Радева споделя: “Много съм била скромна в мечтите си, а и не съм имала време да мечтая. Целият живот беше борба за оцеляване на мен и семейството ми. Благодарна съм на съдбата и на хората, които ми протегнаха ръка в трудни моменти. Аз уважавам и ценя хората по техните дела и хуманноста, а не по техния цвят и партия, към която принадлежат“.
Вася Радева почина на 96-годишна възраст, запазила бистрия си ум, чувството за хумор и обичта си към света. Чуйте в звуковия файл нейно изпълнение на Ария на Царицата на нощта от "Вълшебната флейта" на Моцарт.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..