„Това е една от най-добре запазените средновековни български крепости. Имаме на места до 8-10 метра височина, а тя става и по-голяма сега, с нашите разкопки, когато слизаме в дълбочина“.
Свищов и Никопол са последните български крепости на Иван Шишман преди османското завоевание на България в края на 14-и век.
Миналата година археологът Николай Овчаров разкри артефакти, доказващи, че крепостта „Калето“ в централната част на Свищов през 15-16-и век е била резиденция на румънския граф Влад Трети Цепеш, по-известен с прозвището Дракула.
Тогава при разкопките бяха открити и монети, сечени от последния български цар преди османското нашествие по нашите земи.
"Свищовската крепост е една от най-споменаваните в средновековните исторически извори. Османският хронист Мехмед Нешри, който отразява османското нашествие в най-ранния му период, е силно впечатлен от отбраната на крепостта", отбелязва проф. Овчаров.
„С неприкрито чувство за уважение той говори за отбраната на няколко крепости от държавата на цар Иван Шишман, те са две-три, но може би най-много той се спира на Свищовската крепост. Почти наизуст помня неговите думи, в които той казва, че турците предлагат да се предаде крепостта, но комендантът, не е посочен по име, отказва и тук стават тежки сражения в продължение на няколко дни“.
Историкът Климентина Иванова, проучвайки историческите архиви в библиотеката на Румънската академия на науките, разкрива преди години писма заповеди на цар Иван Шишман от последните месеци на живота му, от които стават ясни имената на двама от тримата военачалници на оцелелите му крепости през последните две години от съществуването на Търновското царство. Свищовската крепост е бранена от кумана Алдемир – Желязната ръка, разказа проф. Николай Овчаров. Целта на тазгодишните разкопки е да се разкрие замъкът в крепостта „Калето“ в Свищов, посочи археологът.
„Да покажем какво се е случило през тези последни дни и години на Българското царство и да видим строителната история на замъка. Напълно обозримо е и това трябва да го свършим до края на октомври е да разкрием замъка. От първите находки е една невероятна чаша – пахар, от прочутата търновска керамика. Всички техники са запазени. Това е била чаша на някой от болярите. Виждат се дупчиците, с които той си я е закачал за пояса. Ще намерим още находки. Имаме още монети от това време, включително и монета на Иван Шишман, излязла при разкопките“.
Двумесечната археологическа работа, която започна екипът на проф. Николай Овчаров, се финансира с 19 хиляди лева от Министерството на културата и още 10 хиляди лева от Община Свищов. За крепостта „Калето“ община Свищов разработва проект за реставрация, за да бъде включена в маршрутите на културно-историческия туризъм в района заедно с римския град Нове.
Още по темата в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..