Жители на родопското село Могилица готвят пореден протест, защото повече от 20 години се борят, за да възстановят над 34 хиляди декара гори на кооперацията. Родопчани настояват за законодателни промени, които да им позволят да върнат собствеността си.
Преди дни жители на смолянското село Могилица излязоха на мирен протест пред кметството, за да изразят недоволството, че над 20 години държавата отказва да възстанови горите, собственост на Потребителна кооперация "Новак", каза Захари Шумков.
"Близо 20 години се занимават хората, за да върнат горите, събират документи, в началото е имало много малко документи, но вече са събрани доста, които доказват, че тези гори са били на хората. Имало е дъскорезница, която е била в района на Манолев връх и се надяваме да ни чуят".
Мехмедалин Бомбалов е член на УС на ПК "Новак" в селото. Превърнал е решението на проблема в своя кауза. Протестът е след отговор на тяхно писмо от Министерството на земеделието.
"Протестираме, за да докажем, че ни има, че сме живи, че сме български граждани. И си искаме горите, всеки се ползва с правото на Конституцията".
За собствеността на повече от 34 хиляди декара гори нямат официални документи. Затова хората настояват за законодателни промени.
"Моят баща също е работил в кооперацията, в горската трудовопроизводителна кооперация и е бил приемчик и горите, които сме имали нашата фамилия, са внесени в кооперацията. Явно тогава не са дадени документи, когато са купувани горите и нямаме никакви документи, с които да докажем и сега не ни ги връщат горите“, обясни Слав Башов.
Жителите на селото остават в протестна готовност и обмислят по-нататъшните си действия, допълни Мехмедалин Бомбалов.
"Готвим протести, ние на първия протест искахме оставката на министъра на земеделието Десислава Танева".
Между 900 хиляди и 1 милион лева на година са пропуснатите ползи, изчисли Бомбалов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..