Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

94% от студентите в 1-ви и 2-ри курс не желаят да се обучават в електронна среда

Университетите сами избират формата на обучение

Снимка: Софийски университет

Софийският университет „Свети Климент Охридски“ откри официално новата академична година. На тържеството присъстваха само първокурсници.

Проучване на Националното представителство на студентските съвети показва, че 94 на сто от студентите в първи и втори курс не желаят да се обучават в електронна среда. Присъствената форма е подкрепена и от по-големите.

„Обучението в най-старото висше училище у нас ще е до голяма степен присъствено. Всички факултети имат свободата сами да изберат начина на провеждане на учебните занятия през зимния семестър“, каза в предаването "Хоризонт до обед" ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков:

„Ще започнем присъствено, особено за първи курс. За втори, трети и четвърти курс ще бъде хибридно. Най-вече приложните факултети. В Медицинския факултет всичко ще бъде присъствено“.

Университетът е изготвил план за организация на учебната дейност, както при присъствено обучение, така и при преминаване на обучение в онлайн среда, ако епидемичната обстановка в страната го наложи.

Висшите училища в страната са автономни и сами решават как да провеждат учебните занятия. Повечето започнаха новата академична година със смесена форма на обучение - присъствено и онлайн.

www.uni-ruse.bg

"УНСС изтегли началото на учебната година с две седмици като част от мерките за сигурност. Имаме терморамки, в общежитията също ще има, както и всички други противоепидемични мерки“, каза ректорът проф. Димитър Димитров:

"Хибридният модел на обучение в университета изглежда така - една седмица присъствено се обучават студентите с четни факултативни номера, докато тези с нечетни следят от вкъщи онлайн лекцията.  Другата седмица се сменят".

"Погрешно е схващането, че след пандемията онлайн обучение ще измести присъствената форма. Имаме готовност за преминаване към изцяло онлайн обучение, ако ситуацията с коронавируса се влоши. Въпреки че практическите знания и умения в сферата на изкуствата не могат да се придобият в електронна среда Националната художествена академия е сред висшите училища с резервен сценарий, каза в предаването ректорът проф. Георги Янков:

„Ще адаптират част от задачите с други, които могат да се правят в къщи.“

С надеждата да не затваря врати през настоящата учебна година, академията подготвя нова магистърската програма „Културното наследство по Българското Черноморие“, която ще се изучава във филиала в Бургас. Междувременно студентите и моделите вече са в ателиетата и работят при стриктното спазването на мерките за дезинфекция и дистанция:


Студентите не са обезпокоени от ситуацията с коронавируса:

"От гледна точка на усвояване на знанията искаме присъствено обучение, не се притесняваме от коронавируса. Твърде много паника се вкара в това нещо. С взетите мерки не е толкова опасно", казаха пред БНР младежи от Студентски град.

"Сред преподавателите от академичните среди е имало обаче притеснения, посочи в "Хоризонт до обед"  Даниел Парушев от Националното представителство на студентските съвети:

"Всеки един преподавател може да направи запитване към ръководствата. Тези, които се притесняват от епидемията, предпочитат онлайн, но повечето колеги са за присъствено обучение.

Наемите в студентските общежития няма да се намаляват. Но настояваме за кът за изолация и да се спазват мерките", каза още Парушев.

На много места в общежитията е въведен по-ограничен режим на пропуск. Студентите са доволни от мерките за безопасност  в общежитията.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01