Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръща ли се култът към личността през татуировките

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ликът на вожда върху кожата на гражданина? Липсва ли на някого култът към личността?

През 2009 година русенската поетеса Венета Бакалова възпя Бойко Борисов в ода за генерала. Три години по-късно, пак в Русе Спиро Янкулов преобрази предния капак на опела си с лика на премиера Бойко Борисов. През февруари 2017 година готвачът Станислав Василев от Пловдив пък татуира на едната си ръка Борисов. Северин Иванов от Русе е фен на Слави Трифонов. На ръката си той има татуирано името на неговата компания, а на гърба си носи тениска с образа му.

„В Слави ми харесва, че е много толерантен човек, който помага. Амбициозен, сериозен човек. Този човек е уникален, за мен. Той ми е свирил на бала. От малък си го харесвам, имам дискове негови, лично подарък от него. С политика аз не се занимавам, не ме вълнува. Мен ме интересува неговото шоу, неговото предаване. Неговата партия не ме вълнува, не ме интересува“, споделя Северин в предаването „Хоризонт до обед".

Разликата между популярния идол и политическия идол е властта, затова буди тревожност превръщането в кумир на политически лица, смята доц. Валентина Георгиева, преподавател по история и теория на културата. 


Имаме сливане между популярно и политическо. Слави Трифонов първо беше нещо като културна икона на цяло едно поколение – популярен музикален изпълнител, шоумен… Господинът (от репортажа в първия звуков файл - бел. ред.) ясно казва, че татуировката му е отпреди три месеца, след като Слави Трифонов ясно даде заявка, че ще влезе в политиката. Той взе това решение да капитализира влиянието, което упражнява върху гражданите и да го превърне в политическо влияние“, коментира доц. Георгиева.

Така от невинен, забавен, привлекателен и шеговит, когато е на сцената, култът към една личност вече може да заплашва демокрацията, когато се превърне в политическо лице, смята изследователката. „Демокрацията може да се превърне в еднолично управление. Тук вече паралелите са други. Да си татуираш премиера е като да си татуираш лика на лидера на една идеология.“

„Когато не виждаме лика на лидера си постоянно, както виждаме, да кажем, британската кралица по всички марки и монети или както виждаме портрета на редица тоталитарни лидери да присъства като взор в сградите на публичните институции на много държави – когато не го виждаш достатъчно, изпитваш необходимостта да го татуираш на собствената си кожа“, посочи преподавателката.

Има връзка между социалния профил и залитането към популизма, доказва изследване, цитирано от доц. Валентина Георгиева. „От друга страна бих казала, че всеки човек има надежда за добро управление. Вярванията ни за това кой ще ни донесе добро управление могат да бъдат въплътени в една личност.“

Още по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23