Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илхан Кючюк: Резолюцията за България може да не мине в този вид в ЕП

Снимка: БГНЕС
Резолюцията за България, която бе гласувана на 1 октомври в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, може да не мине в този вид в пленарна зала в понеделник, предупреди в неформален разговор с журналисти евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан КючюкВ приетия вчера текст се констатира значително влошаване на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права и се настоява мониторингът над страната ни да продължи.

Кючюк подчерта, че по документа предстои още работа, както и че ще има допълнителни обсъждания. "Много често сме били свидетели на промяна на резолюциите. В пленарната зала не са 60, а 705 души", допълни той. Колегата му от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов е на мнение, че това е първият дебат за България, който ще завърши с резолюция. Той определи констатациите в нея като "тежки, а тонът като тон без аналог". "Езикът е категоричен и не позволява никаква интерпретация. Вече има нов тип отношения на европейските ни партньори към управлението на България", подчерта Витанов.

"Никой от Европейската народна партия, както и от европейските консерватори и реформисти не е гласувал този ляв текст", заяви от своя страна евродепутатът Андрей Ковачев. Той допълни, че има голямо разминаване между доклада на Европейската комисия за България и текста на резолюцията. Като пример той даде цитирано последно проучване на "Евробарометър", според което 80 на сто от българите имат чувството за корупция, срещу което ЕНП са поискали да се публикува общото усещане в ЕС, което е 71 на сто и България е на 14-то място в Общността, но искането е било отхвърлено. Той добави, че не трябва да се злоупотребява с Европейския парламент за политически цели, но според него, за съжаление БСП го прави. "Не смятам, че трябва да коментирам изказването на комунистката Клеър Дейли", каза Ковачев и го определи като "доста вулгарно". Клеър Дейли каза: "Нашите фондове са жизненоважната кръв за тези смучещи вампири, които живеят чрез тях. Трябва наистина да спрем това, защото продължи много дълго". 

"Емоциите много често са лош пророк в политиката, макар че седмицата ще бъде наситена с тях", каза Илхан Кючюк и заяви, че дебатът, който ще се води в понеделник, не е срещу българските граждани и държава. "Той се води за принципи, залегнали в договорите на ЕС. Целта на резолюцията е да промени ситуацията в една държава, затова тя трябва да е балансирана и реалистична, за да се ползва с доверието на гражданите", допълни той. 

Евродепутатът от Партията на европейските консерватори и реформисти Ангел Джамбазки отбеляза, че гласовете са разделени почти наполовина в комисията и окончателният текст ще стане факт след гласуването в пленарната зала. Тя бе приета с 35 гласа "за", 30 "против" и 1 въздържал се. "Възразяваме срещу обвързването на върховенството на закона с политика и идеология", каза още той и допълни, че европейските средства трябва да бъдат контролирани,  европейска прокуратура трябва да има, но само, за да задейства националните системи при проблем.

Принципно всички евродепутати се обявиха за свалянето на мониторинга над България, но с различни мотиви. Петър Витанов, например, припомни, че  БСП го смята за дискриминационен, а и не е довел до необходимата промяна. "Не може две държави да бъдат изваждани пред скоби", каза пък Илхан Кючюк.

Иначе, кратка справка от гласуването на резолюцията в Комисията по граждански свободи показва, че тя е изцяло подкрепена от членовете на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, "Обнови Европа", Партията на Зелените/Европейски свободен алианс, крайната левица и 2-ма необвързани. Против са гласували, както съобщи евродепутатът Андрей Ковачев, ЕНП, Партията на консерваторите и реформистите и "Идентичност и демокрация".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03