Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гроздан Караджов: Същностният въпрос изчезва, когато искаш да правиш реформи

Гроздан Караджов
Снимка: БГНЕС

"Този доклад казва - вижте тук има едни хора, които казват това, има и други хора, които казват обратното. С цитати, с абсолютно точно позоваване на думите или на изнесеното в масмедиите от една или друга страна, т.е. Брюксел сякаш си беше написал един документ, който да задоволи и вълка, и агнето". Това каза за БНР Гроздан Караджов, председател на Сдружение "Граждански съвет" и бивш депутат от "Реформаторския блок".

Дебатът в Европейския парламент за върховенството на закона в България се проведе пред 30-на души и показа, че няма заинтересованост от членовете на Европейския парламент, посочи Караджов и добави:

"Там наистина има две малки групи, лобита - едните, загрижени за България, за реформите в страната, а другата, която казва - не е хубаво това, че си вадим кирливите ризи пред чужденците и това е огромният дефект на тази процедура".

"Същностният въпрос изчезва, когато искаш да правиш реформи, когато не е задоволително нивото на прогрес, на движение напред в страната, когато искаш да реформираш такива фундаментални нещо като съдебната система, да намалиш значително корупцията в страната, тогава не се изисква такова фундаментално и сляпо следене на това към кое семейство си, а да се вникне в проблемите и да заемеш позиция", коментира Караджов.

"В която и страна да има протести за по-малко корупция, за повече отговорност в рамките на медиите, за истински плурализъм, когато нивото на демокрацията е на незадоволително ниво, тогава е редно да се вникне в детайлите", подчерта Гроздан Караджов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руския президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02