Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майка на 4 деца: Да има подоходен критерий, но прагът и добавките да са по-високи

Още пари за детски надбавки и пенсии по време на криза - има ли логика

Икономистът Стоян Панчев: Говорим за електорално, предизборно харчене

Снимка: БГНЕС

Детски надбавки без оглед на доходите на родителите - какъв ще бъде ефектът върху семействата и икономиката и има ли връзка предложението на правителството да отпадне подоходният критерий с наближаващите избори? Прилагането на мярката би струвало още 398 милиона лева в бюджета за догодина.

Мария Пеева, по-известна в онлайн пространството като Мама Нинджа, е майка на 4 деца, три от които са под 18-годишна възраст. Досега не й се е налагало да получава детски надбавки и не е кандидатствала за такива.

За да е справедливо, на този етап в нашата държава трябва да го има подоходният критерий, смята Мария Пеева.

„Според мен е далеч по-логично да има подоходен критерий, но нека той да е по-висок. В момента прагът е много нисък - 400 лева. Нека прагът да е висок – примерно 1000 лева, и надбавките съответно да са по-високи“, коментира Пеева в предаването "Преди всички".

Според нея при хората с добро заплащане разлика от 100 лева например при детските надбавки няма да се усети, докато при тези с критично ниски доходи няма да е така.

Мария Пеева изтъкна, че по-скоро би искала от държавата добро детско здравеопазване, по-съвременно образование за децата си и повече сигурност.

Когато става въпрос за социални помощи – те са за социално слабите хора. Няма нужда тази кохорта от работещото население, която получава добри доходи, да получава социални помощи. Мнението е на икономиста Стоян Панчев от Българското либертарианско общество.

„В някакъв смисъл е доста неправилно от страна на г-жа Сачева да говори за жест, защото тези пари не идват от нейния личен портфейл, не идват от портфейла на правителството. Подобен тип разпределения плащат на практика същите хора, които ще получават помощите", посочи Панчев и поясни:

„Ако се увеличи максималният осигурителен доход на хората, които имат по-високи заплати в момента – от 3 хиляди на 3 200 и в същото време вземете тези пари, прекарате ги през държавната система и им дадете едни 40 лева отгоре, детски – абсолютно ненужно упражнение се получава.“

Данъчните облекчения са много по-добър инструмент, подчерта Панчев.

Вече говорим за електорално, предизборно харчене, коментира Стоян Панчев. „Забравени са нормалните рамки на фискалната политика. Дори ми се струва, че на г-жа Цачева това й е целта – да отива и да тества идеите в публичното пространство.“

Икономистът направи връзка с влизането в т.нар. чакалня на еврозоната ERM II:

„Отдавна аз и мои колеги предупреждавахме, че е възможно, когато се приближим към еврозоната, когато отхлабим валутния борд по някакъв начин, да се тръгне към такава фискална експанзия.“

Снимка: БГНЕС

Панчев вижда като нереалистично догодина минималната пенсия да стане 300 лева на фона на очакван спад в икономиката на страната между 7 и 8%, а в дългосрочен план на фона на очертаващи се в цяла Европа икономически структурни промени.

Няма откъде да дойдат тези нови пари, които да преразпределим. По време на криза не е разумно да увеличаваш нито социални плащания, нито пенсии, нито заплати в частните фирми, освен ако не сте фармацевтична фирма и сега сте продали много повече лекарства.“

Стоян Панчев направи паралел с предишни години, в които правителството се е хвалело с високия икономически ръст. „Тогава нямаше големи скокове на пенсии или на някакви социални плащания. Как сега в една от най-тежките кризи, от 2009-а насам най-тежката година със сигурност, ние изведнъж започваме да увеличаваме всички социални плащания и докъде може да стигне това?

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05