Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майка на 4 деца: Да има подоходен критерий, но прагът и добавките да са по-високи

Още пари за детски надбавки и пенсии по време на криза - има ли логика

Икономистът Стоян Панчев: Говорим за електорално, предизборно харчене

Снимка: БГНЕС

Детски надбавки без оглед на доходите на родителите - какъв ще бъде ефектът върху семействата и икономиката и има ли връзка предложението на правителството да отпадне подоходният критерий с наближаващите избори? Прилагането на мярката би струвало още 398 милиона лева в бюджета за догодина.

Мария Пеева, по-известна в онлайн пространството като Мама Нинджа, е майка на 4 деца, три от които са под 18-годишна възраст. Досега не й се е налагало да получава детски надбавки и не е кандидатствала за такива.

За да е справедливо, на този етап в нашата държава трябва да го има подоходният критерий, смята Мария Пеева.

„Според мен е далеч по-логично да има подоходен критерий, но нека той да е по-висок. В момента прагът е много нисък - 400 лева. Нека прагът да е висок – примерно 1000 лева, и надбавките съответно да са по-високи“, коментира Пеева в предаването "Преди всички".

Според нея при хората с добро заплащане разлика от 100 лева например при детските надбавки няма да се усети, докато при тези с критично ниски доходи няма да е така.

Мария Пеева изтъкна, че по-скоро би искала от държавата добро детско здравеопазване, по-съвременно образование за децата си и повече сигурност.

Когато става въпрос за социални помощи – те са за социално слабите хора. Няма нужда тази кохорта от работещото население, която получава добри доходи, да получава социални помощи. Мнението е на икономиста Стоян Панчев от Българското либертарианско общество.

„В някакъв смисъл е доста неправилно от страна на г-жа Сачева да говори за жест, защото тези пари не идват от нейния личен портфейл, не идват от портфейла на правителството. Подобен тип разпределения плащат на практика същите хора, които ще получават помощите", посочи Панчев и поясни:

„Ако се увеличи максималният осигурителен доход на хората, които имат по-високи заплати в момента – от 3 хиляди на 3 200 и в същото време вземете тези пари, прекарате ги през държавната система и им дадете едни 40 лева отгоре, детски – абсолютно ненужно упражнение се получава.“

Данъчните облекчения са много по-добър инструмент, подчерта Панчев.

Вече говорим за електорално, предизборно харчене, коментира Стоян Панчев. „Забравени са нормалните рамки на фискалната политика. Дори ми се струва, че на г-жа Цачева това й е целта – да отива и да тества идеите в публичното пространство.“

Икономистът направи връзка с влизането в т.нар. чакалня на еврозоната ERM II:

„Отдавна аз и мои колеги предупреждавахме, че е възможно, когато се приближим към еврозоната, когато отхлабим валутния борд по някакъв начин, да се тръгне към такава фискална експанзия.“

Снимка: БГНЕС

Панчев вижда като нереалистично догодина минималната пенсия да стане 300 лева на фона на очакван спад в икономиката на страната между 7 и 8%, а в дългосрочен план на фона на очертаващи се в цяла Европа икономически структурни промени.

Няма откъде да дойдат тези нови пари, които да преразпределим. По време на криза не е разумно да увеличаваш нито социални плащания, нито пенсии, нито заплати в частните фирми, освен ако не сте фармацевтична фирма и сега сте продали много повече лекарства.“

Стоян Панчев направи паралел с предишни години, в които правителството се е хвалело с високия икономически ръст. „Тогава нямаше големи скокове на пенсии или на някакви социални плащания. Как сега в една от най-тежките кризи, от 2009-а насам най-тежката година със сигурност, ние изведнъж започваме да увеличаваме всички социални плащания и докъде може да стигне това?

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55