Кипърският евродепутат Лефтерис Христофору поиска Европейският парламент да излезе с декларация по повод предвиденото за утре отваряне на Фамагуста, която е закрита зона. Той подчерта, че това се прави по инициатива на Турция. В отговор върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел заяви:
"Отварянето на този район, който е затворен според споразумението за прекратяване на огъня под егидата на ООН, е сериозно нарушение на това споразумение. Вчера направихме изявление, днес 27-те страни-членки ще направят още едно, в което ще поискат Турция да спре да извършва тази дейност.
Знаете, че Европейският съвет направи изявление за ситуацията в Източното Средиземноморие и това със сигурност няма да помогне, а точно обратното - ще доведе до нарастване на напрежението и ще направи по-трудно постигането на споразумение за особено сложната ситуация в Източното Средиземноморие".
Част от крайбрежната зона и плажа на града-призрак Вароша в окупираните северни територии на Кипър се отваря отново за обществеността в четвъртък. Това съобщи т. нар. премиер на кипърските турци Ерсин Татар на съвместна пресконференция с турския..
Летището в германския град Мюнхен е затворенo заради неидентифицирани дронове, съобщи Ройтерс. Безпилотните апарати са принудили контрола на въздушното движение да спре операциите, а това е довело до отмяната на 17 полета. Засегнати са близо 3000 пътници...
Десетки хиляди хора излязоха по улиците на големите градове в Испания в подкрепа на флотилията и срещу правителството на Израел. Протестиращите поискаха освобождаването на корабите с хуманитарна помощ за Ивицата Газа. Според оценка на..
Във Великобритания 35-годишният Джихад ал-Шами, британски гражданин от сирийски произход, е извършителят на нападението пред синагогата в английския град Манестър, при което загинаха двама и бяха ранени трима души. Отделът за борба с тероризма..
Френският президент Еманюел Макрон ще обяви състава на новото правителство до края на седмицата, предаде Франс прес, като се позова на свои източници от парламента в Париж. Назначеният преди три седмици за премиер Себастиан Льокорньо - седмият от идването..
Началниците на щабовете на въоръжените сили на страните от коалицията на желаещите за Украйна ще се срещнат идната седмица, за да координират действията си за възпрепятстване на руски саботажи чрез кораби от така наречения "призрачен флот", обяви тази..
Повече от 400 са задържаните в израелското пристанище Ашдод пропалестински активисти от пренасочените от военноморските сили на Израел от 41 плавателни съда от флотилията с хуманитарни помощи за ивицата Газа. За това съобщи Франс прес, като се позова на..
Съдебното разследване срещу Бегоня Гомес - съпругата на испанския премиер, влиза в нова фаза. Водещият разследването магистрат обяви, че основната част от делото срещу нея ще бъде разгледана от съдебни заседатели. Седмица след като съдия Хуан Карлос..
През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни , но месецът започва с ударна зимна обстановка. Това обясни пред БНР метеорологът..
Росен Софрониев е управител на рафинерия "Плама", разположена край Плевен. От 15 години той се опитва да ангажира поредния областен управител с..
Неформален кръг от съмишленици и експерти от различни области с различни убеждения, но защитаващи основните демократични ценности, създаде наскоро Форум..