Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Йосифова: Вече имаме травматична история с Covid-19

35% от обажданията са свързани с тревожност, страхове, фобия и паник атаки

Снимка: БТА

„Обажданията във връзка с тревожност с неизвестен характер се увеличават, но засега нямаме точно данни колко са хората“, каза в „Хоризонт до обед“ Цветелина Йосифова, психотерапевт от Kabinet.bg – онлайн платформа за психотерапевтична помощ и емоционална подкрепа, създадена от Българското общество по групова анализа и групови процеси, с подкрепата на Central European Initiative, заради пандемията от Covid-19.

Втората група хора, които най-често ни търсят, са преживяващите криза във взаимоотношенията, което по някакъв начин го свързват с Covid-19. Следващите сигнали са от хора с паник атаки. Стават три големи групи от хора. Ако можем да обобщим – около 35 на сто от обажданията са свързани с тревожност, страхове, фобия и паник атаки“, поясни още специалистът.

Консултантите са екип от професионални психотерапевти, социални работници и психотерапевти в обучение, работещи под супервизия – с дългогодишен и разнообразен опит в индивидуална и групова работа с деца и възрастни и психо-социална работа в общността.

„Вече имаме травматична история с Covid-19 – имаме минало, имаме настояще, но имаме и бъдеще. Вече имаме лични истории с пандемията.Страховете ни са свързани и към нас самите, и за нашите близки. Същевременно откриваме, че продължава да има две големи групи, които се запазват – на тези, които отричат напълно коронавируса, и на тези , които крайно съблюдават мерките. В ядрото и на двете групи има много страх“, каза в обобщение психотерапевтът.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Д-р Калина Йорданова: 1/3 от българите биха решавали сами психично-здравните си проблеми

Все още е висок процентът на хората, които вярват, че е добре психично болните да не бъдат в общността, а изолирани, въдворявани някъде. Това каза в предаването „Преди всички" д-р Калина Йорданова от екипа на Платформата за психично здраве „КОЖА“. Та..

публикувано на 08.10.20 в 11:12
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото..

публикувано на 23.11.25 в 07:45
Деца рисуват за деца

"Деца рисуват за деца" в помощ на болница ИСУЛ

Българската патриаршия при Българската православна църква и тази година провежда своята благотворителна инициатива за подкрепа на деца в нужда. В рамките на кампанията „Деца рисуват за деца“ се събират средства чрез закупуване на детски рисунки, като..

публикувано на 23.11.25 в 05:30

Тетяна Шевчук: Без решителни мерки против корупцията политическата криза в Украйна ще ескалира

Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица..

публикувано на 22.11.25 в 11:52
Михаил Крутихин

Михаил Крутихин: Русия ще намери нови купувачи за петрола си

Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато..

публикувано на 22.11.25 в 10:39
Рая Раева

Рая Раева: Проблемът с домашното насилие продължава да се задълбочава

Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР..

публикувано на 21.11.25 в 13:45
Грозделина Георгиева

Грозделина Георгиева за откриването на Музея на ютията в Пловдив

Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник  Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше,..

публикувано на 21.11.25 в 13:17