„Наблюдават се тревожните разстройства и паническите атаки, особено върху децата. Това тепърва ще се открива и не трябва да го пренебрегваме . Децата имат нужда да говорят за преживяванията си и за своите страхове“, каза още Христакиева.
Covid-кризата и последиците от нея за психичното ни здраве са във фокуса на Световен ден на психичното здраве тази година. Той ще премине под мотото "Психично здраве за всички - повече инвестиции, повече възвръщаемост".
„Учителите също са сред професионалните групи, върху които епидемията дава сериозно отражение. Това са безпокойства, свързани с работата. Това доказа инициативата на фондация АДРА за психологическа подкрепа в няколко града на страната", каза в „Преди всички“ директорът на организацията Мариян Димитров.
Част от инициативите на АДРА е и подпомагането на безплатна телефонна линия за психологически консултации, която работи от началото на епидемията съвместно с Глобална инициатива в психиатрията.
„Тревожните разстройства водят до повишена консумация на алкохол, цигари, упойващи вещества и храна. Такива състояния могат да влошат драматично качеството на живот, но често се пренебрегват, а решаването на един проблем започва с неговото идентифициране и осъзнаване“, посочи още Валентина Христакиева:
„На този етап психиатричната грижа у нас е фрагментирана и разпокъсана", посочиха специалистите.
"Липсва взаимодействие между отделните звена в системата, както и мрежа за обгрижване на пациентите с психиатрични заболявания, след периода на амбулаторно лечение. Противоречията са много и се коренят в различния начин на финансиране“, заяви в „Преди всички“ психиатърът д-р Владимир Наков, експерт в Националния център по обществено здраве и анализи.
„В системата няма ясни правила, няма и силна пациентска организация, която да защитава правата на психично болните и това също е проблем“, каза още Наков.
„На практика грижата на държавата се свежда до осигуряването на лечение в стационари. В настоящата епидемична обстановка обаче често и това се оказва проблем“, посочи Валентина Христакиева:
„В момента е труден достъпът дори до болница, заради скъпите тестове“.
Има нужда от кардинална смяна на подхода в психиатричната грижа, апелираха експертите.
Световният ден за психично здраве е повод да се фокусира общественото внимание към нуждите на хората с психични проблеми. Сред инициативите е и информационната кампания, която ще се проведе на 10 октомври в София - под мотото "Живей, не страдай".
До края на годината пък се очаква да бъде приета Националната стратегия за психично здраве до 2030 година.
Още по темата в звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..