Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психиатричната грижа у нас е фрагментирана и разпокъсана

Има нужда от кардинална смяна на подхода в психиатричната грижа

Снимка: архив

Covid - епидемията ясно показа нуждата от адекватна психиатрична грижа за всички, а отражението ѝ върху хората някой ден ще се разглежда като психологически феномен“ каза в „Преди всички“ директорът на фондация "Глобална инициатива в психиатрията" Валентина Христакиева.

„Наблюдават се тревожните разстройства и паническите атаки, особено върху децата. Това тепърва ще се открива и не трябва да го пренебрегваме . Децата имат нужда да говорят за преживяванията си и за своите страхове“, каза още Христакиева.

Covid-кризата и последиците от нея за психичното ни здраве са във фокуса на Световен ден на психичното здраве тази година. Той ще премине под мотото "Психично здраве за всички - повече инвестиции, повече възвръщаемост".

Учителите също са сред професионалните групи, върху които епидемията дава сериозно отражение. Това са безпокойства, свързани с работата. Това доказа инициативата на фондация АДРА за психологическа подкрепа в няколко града на страната", каза в „Преди всички“ директорът на организацията Мариян Димитров.

Част от инициативите на АДРА е и подпомагането на безплатна телефонна линия за психологически консултации, която работи от началото на епидемията съвместно с Глобална инициатива в психиатрията.

Тревожните разстройства водят до повишена консумация на алкохол, цигари, упойващи вещества и храна. Такива състояния могат да влошат драматично качеството на живот, но често се пренебрегват, а решаването на един проблем започва с неговото идентифициране и осъзнаване“, посочи още Валентина Христакиева:

На този етап психиатричната грижа у нас е фрагментирана и разпокъсана", посочиха специалистите.

"Липсва взаимодействие между отделните звена в системата, както и мрежа за обгрижване на пациентите с психиатрични заболявания, след периода на амбулаторно лечение. Противоречията са много и се коренят в различния начин на финансиране“, заяви в „Преди всички“ психиатърът д-р Владимир Наков, експерт в Националния център по обществено здраве и анализи.

„В системата няма ясни правила, няма и силна пациентска организация, която да защитава правата на психично болните и това също е проблем“, каза още Наков.

„На практика грижата на държавата се свежда до осигуряването на лечение в стационари. В настоящата епидемична обстановка обаче често и това се оказва проблем“, посочи Валентина Христакиева:

„В момента е труден достъпът дори до болница, заради скъпите тестове“.

Има нужда от кардинална смяна на подхода в психиатричната грижа, апелираха експертите.

Световният ден за психично здраве е повод да се фокусира общественото внимание към нуждите на хората с психични проблеми. Сред инициативите е и информационната кампания, която ще се проведе на 10 октомври в София - под мотото "Живей, не страдай".

До края на годината пък се очаква да бъде приета Националната стратегия за психично здраве до 2030 година.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

" Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания..

публикувано на 03.06.24 в 10:56
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: Негласуващите отказват да легитимират елит, който не защитава интереса им

" Голяма част от българските граждани казват - този политически елит не защитава нашият интерес, поради което отказваме да го легитимираме . Не е просто – отегчих се или понеже са шести поредни избори, няма да гласувам. "Всички са маскари" е клише. Зад "Всички са маскари" се крият множество фактори – това, че не живея по-добре, въпреки..

публикувано на 02.06.24 в 10:07
Служебният министър председател Димитър Главчев (вдясно) се срещна в МС с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Форум на НАТО в София, жп инцидент и други теми от отминаващата седмица

Седмицата започна с кулминационната част от заседанието на парламентарната асамблея на НАТО и участието на генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг. Още преди обичайните финални снимки на участниците, се разпалиха и политическите страсти у нас. Парламентарната асамблея прие декларация за подкрепа на Киев и призова страните,..

публикувано на 02.06.24 в 10:04
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36