Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво стои зад агресията към гостите на „Панорама“

Бойко Василев: Трябва да зададем критичните въпроси на всички

Журналистика на диалога във време, когато всеки крещи от 1 лице единствено число, се прави с опазване на човешкото достойнство

Бойко Василев
Снимка: Личен архив

Това, което става след „Панорама“, не решава нито един въпрос на свободата на словото, заяви в предаването „Политически некоректно“ водещият на коментарното предаване по Българската национална телевизия Бойко Василев.

„2013 година „Панорама“ правеше абсолютно същото. Екипът на „Панорама“ беше същият и се случиха няколко подобни ситуации, включително ситуации с хора, които се повториха. Реакциите в обществото обаче са други и аз си задавам въпроса защо и какво се промени оттогава“, отбеляза Василев. 

Като промяна за изминалите седем години телевизионният водещ отчита „нашата зависимост от социалните мрежи“.

„Това, че заради социалните мрежи ние сме все повече и повече в собствените си балони, ние сме все повече и повече затворени в това, което ние мислим и което мисли най-близкия ни приятелски кръг, че все по-трудно изтърпяваме другото мнение и наред с всичко това – след Фейсбук всичко е лично.“

Ескалацията започна да нараства след предаване, в което участваха Даниела Дариткова и Корнелия Нинова, чието извеждане от сградата на БНТ беше проблематично. Последва агресия спрямо други участници като политолога Стойчо Стойчев. След последното издание на предаването със засилена охрана сградата на БНТ напусна евродепутатът Андрей Новаков.

Как се стигна до яйцата и затягане на обръча на обсадата? След казуса с Дариткова и Нинова като че ли се създаде впечатлението, че „Панорама“ може да бъде сцена на подобен вид политическа акция, допълни Бойко Василев. 

Не мога да се оплача от агресия срещу „Панорама“, посочи той. По думите му това не е атака срещу „Панорама“, той не се чувства атакуван лично и не „Панорама“ е целта на тези протести.

Според Бойко Василев случващото се по време на живото излъчване на предаването и след приключването му повдига въпроса можем ли да се разберем по въпроса, че човешкото достойнство е неприкосновено.

Че никой не обича да бъде унижаван лично, да бъде обграден и гонен от много хора и това да бъде превърнато във видео и това видео да стои в интернет още 100 години.“ 

„Може да има една политическа крайна цел: част от гостите, които са от управляващите или свързани с тях, да престанат да идват или да има политическа цел – те да бъдат показани в унизено, обградено положение“, смята водещият. Бойко Василев не изключва да има и друга цел – „Панорама“ да се промени“.

Телевизионният водещ обясни, че „Панорама“ отразява протестите от ден първи, по най-различни начини - с пряко участие в ефир на протестиращи или на застъпници на тезата на протестиращите анализатори, както и чрез участието им в репортажи на запис.

От началото на протеста е имало няколко издания на предаването, като във всяко едно е имало присъствие на протеста под различни форми, отбеляза Василев. „На живо в студиото е имало трима или четирима от протестиращите.“ 

Обществото плаща на обществените медии, за да има в тях редакционна независимост, припомни Василев.

Не се сещам за толкова неудобен за всяка власт формат. Излиза актуалната власт, говори и след това говори някой друг. Тезата на властта може да бъде подложена на антитезата на опозицията и на гражданското общество, но според мен е честно всеки в студиото да може да отговори на всеки зададен към него въпрос.“

Ние трябва да зададем критичните въпроси на всички. Трябва да им ги зададем тогава, когато са слаби, но преди всичко да им ги зададем тогава, когато са силни“, вярва журналистът.

„Има битки, които завършват успешно и които са тихи битки, защото завършват успешно. Когато стане скандал означава, че битката е стигнала до момент, в който трябва да стане публична“, изтъкна Бойко Василев. 

Ако искат журналистиката на диалога да има шанс във време, в което всеки крещи от първо лице единствено число, нека се съобразят с човешкото достойнство на гостите, които сме поканили – да изразят различни мнения, да влязат в спор, да бъдат критикувани, да бъдат репликирани, но да излязат от това студио с чувството, че достойнството им ще бъде защитено“, апелира Бойко Василев към протестиращите, които се канят и следващия петък вечер да бъдат пред БНТ.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31