Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Стойнов: Имаме Хавел в София

2
Петър Стойнов
Снимка: БНР

„Имаме Хавел в София“, така Петър Стойнов от Софийския дискусионен форум обяви пред БНР решението на Столичния общински съвет да има площад на името на чешкия драматург и политик - първия дeмoкрaтичнo избрaн прeзидeнт нa Чeхocлoвaкия, a пocлe и нa Чeхия. Площадът е зaключeн мeжду улицитe "Шипкa", "Прoф. Aceн Злaтaрoв" и бул. "Eвлoги и Хриcтo Гeoргиeви".

„Смятаме да организираме там едно приятно място за софиянци, които се чувстват истински демократи“, каза той.

Софийският дискусионен форум ще бъде гарант за едно културно място, подчерта той и добави, че като носители на идеята за този площад те поддържат връзка вече от 5 години с чешката страна и са в много близко партньорство с библиотеката на Хавел. Петър Стойнов уточни, че кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков е вносител на предложението.

„Идеята възникна при нас преди 3 години. Хавел е символ на истината. Той направи така, че Чехия се разви чудесно и не отстъпва по нищо на останалите страни от ЕС. Хавел е човек, който не разделя хората на леви и десни. До края на политическата си кариера той не се ангажираше партийно, но той беше извън стандарта на политиците. … Чехите много са помогнали на България след Освобождението“.

Стойнов изказа очакване да не се бавят решенията, свързани с площада, ако се налага, ще бъде обявена и дарителска кампания, за да се подпомогне реализацията на арт инсталация и монумент на това място.

„Площад „Вацлав Хавел“ може да стане красив. Очакваме Трайчо Трайков и Йорданка Фандъкова да не оставят това място нереконструирано. 

Интервюто на Веселина Миланова с Петър Стойнов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Сливен

Сливенска област ще кандидатства за финансиране на ремонта на 3 военни паметника

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия "Военни паметници“. Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора. Община Сливен предвижда ремонт на паметните плочи в селата Горно Александрово и Самуилово,..

публикувано на 20.02.25 в 17:16

Ивелина Вълкова: Малките магазинчета са мачкани от веригите

Призивът за бойкот на големите търговски вериги се осъществява с променлив успех на територията на цялата страна.  Кореспондентът на БНР в Ловеч провери дали има клиенти в хипермаркетите.  Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол Цялата аткета може да чуете..

публикувано на 20.02.25 в 17:05
Изглед към сградата на британския парламент.

Британските издания за опитите за сформиране на европейски военен контингент за Украйна

Великобритания и Франция оглавяват опитите за създаване на европейски "мироопазващи сили" от по-малко от 30 000 войници, които да защитават Украйна след евентуално споразумение за прекратяване на огъня с Русия, съобщиха редица британски издания, включително авторитетният "Файненшъл таймс".  Предложението на Обединеното кралство и Франция, изготвено от..

публикувано на 20.02.25 в 16:55

Guardian: Британски фирми са изнасяли самолетни части за Индия, които са достигнали Русия

Британски фирми са сред повече от 100 западни компании, включително аерокосмическия гигант "Боинг", изнасяли самолетни части за Индия, които са достигнали Русия, според данни на митниците, съобщи вестник "Гардиън". Анализът на митниците стига до заключение, че вероятно продукти на стойност над 50 милиона долара са преминали през посредници в..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Подвижна каса ще събира местни данъци и такси по кюстендилските села

Подвижна каса ще събира за поредна година местни данъци и  такси по селата в община Кюстендил, обявиха от администрацията. Това се прави повече от 15 години, за да се улеснят данъкоплатците по места, като им се спестява време, транспортни разходи и др., а Общината постига по-висока събираемост. От кампанията в хазната постъпват обикновено над 20..

публикувано на 20.02.25 в 16:43

Столичната община дава начало на конкурса за главен архитект на София

Столичната община дава начало на конкурсната процедура за избор на нов главен архитект на София. Кандидатите за поста ще имат 14 дни - до 6 март, в които да подадат документите си за участие в конкурса. "Днес обявяваме началото на конкурса за нов главен архитект на София. Търсим професионалист, който разбира града, познава закона и знае как да..

публикувано на 20.02.25 в 16:40
Станислав Балабанов

Балабанов: Правителството ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение

Това правителство ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение и подготвяната управленска програма. Това коментира зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов по повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще прави компромиси с исканията на коалиционните си партньори до влизането на страната в еврозоната:..

публикувано на 20.02.25 в 16:30