Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли място децата на протестите

Отговорите и в „Пътеводител на младежкото гражданско участие“

Снимка: БНР
По време на демонстрациите всяка вечер много деца присъстват по площадите заедно със своите родители.

Майки с колички и татковци, повели за ръка невръстните си деца, които развяват българското знаме, По-големи деца, които надуват свирки, и с викове "Мутри вън", издигат лозунги, често с не толкова безобидно съдържание. Каките и батковците видимо изглеждат екзалтирани и гневни. Някой крещят и замерят сградите с каквото им попадне. Всъщност копират възрастните. Пред БНР граждани изразиха противоположни позиции:

"Не смятам, че е пречка децата да са на протестите".

"Не смятам, че на този шум и викове трябва да присъстват деца. Това има негативно въздействие върху децата."

"На протестите има и бомбички - децата могат да пострадат".

"Стига вече - децата трябва да имат гражданска позиция".

къде са бащите на тези деца? Майките излагат на унижение децата с увреждания по протестите."

"Аз бих задала обратния въпрос - а защо да не го водя? Нашите деца са пълнолетни граждани. Да, някои са под запрещение , но защо да не бъдат на улицата, те имат право да бъдат видени. А нима 5-6 годишните деца сами са взели решение да отидат на протеста? Моят син не е под запрещение, той е гласоподавател и има същите права като другите". Това каза в "Хоризонт до обед" Димитрина Русева майката, провокирала критики с участието си в протестите, заедно с 24-годишния си син Христо. 

"Христо има право да бъде на протеста, това че не може да говори, не значи,че той не разбира какво се случва...", това каза в "Хоризонт до обед", Илиана Маринова онкоболна, майка на 2 здрави деца. Защитава каузата на майките от Системата ни убива. Води и децата си.

„От дете съм ходила по протести, моите родители са ме водили пред 90 –те години и това ми е помогнало да се изградя като гражданска личност“, разказа в „Хоризонт до обед“ Маргарита Спасова относно книгата „Пътеводител на младежкото гражданско участие“ , създадено от Glocal change.

Това е Форум за глокална промяна в рамките на кампанията #ОтНасЗависи на гражданско обединение Равни БГ.

„Мисията на глокална промяна е да наръчи активното гражданско участие на всички социални групи, но най-вече на младите хора, чийто глас остава нечут.

www.facebook.com/ForumForGlocalChange

Пътеводителят отговаря на въпросите – какъв е смисълът от младежкото гражданско участие, какви са необходимите условия за успешно активно гражданско участие на местно и европейско ниво“, поясни още Спасова.

На въпрос как би отговорила, ако ги обвинят, че подтикват младежите да протестират Спасова, посочи, че правото на мирни събрания е залегнало в редица международни документи и е нещо положително.

„Важно е да мислим за младите хора като активна част от обществото и че техният глас трябва да бъде чут“, заяви още Спасова.

„Добре е да има гражданско образование сред учебните дисциплини за 11 и 12 клас. Според мен такива часове трябва да има от по-рано. Надяваме се Пътеводителят да подкрепи учителите в тази посока.“

Още по темите слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50