Старозагорската опера представи в зала 1 на НДК спектакъла, с който започна миналогодишното издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в града на липите – един от най-важните музикални фестивали и традиционно най-важният форум на музикално-сценичните изкуства у нас. Беше открит с първото изпълнение в България на операта „Африканката” от Майербер – постановка на голямата българска режисьорка със световна кариера Вера Немирова, осъществена през 2015 г. в Deutsche Oper Berlin, така че спектакълът е копродукция между двата театъра с оригиналните декори от немския театър на Йенс Килиан и костюми на Мари Терез Йосен.
Спектакълът се състоя при спазване на всички противоепидемични условия, а за мен това беше първото излизане на спектакъл в закрит салон от пролетта насам и много се вълнувах. От една страна, чувствам се така, като че ли се връщам към нормалността, от друга страна – кризата, която всички ние преживяхме и продължаваме да преживяваме, невидимо и безспорно ни променя. Дано да е за добро – разделени от пространството и страха, да се почувстваме заедно в надеждата и любовта към изкуството!
Няма да правя отново музикален анализ на спектакъла на „Африканката”, въпреки че имаше разлика в състава, която трябва да отбележа. В ролята на Васко да Гама достойно се представи тенора Ивайло Михайлов, а на премиерата миналата година гостуваше румънският му колега Даниел Магдал. Това, което бих искала да споделя, е, че ми беше много интересно да прочета интервюто на немския колега Йорг Кьонигсдорф с режисьорката Вера Немирова, поместено в програмата, в което двамата правят литературен и психологически анализ на либретото на Еужен Скриб и съответно ни дават фокуса към постановката и режисьорския подход. Другото много вълнуващо за мен беше да срещна колеги музикални журналисти, с които да обменим впечатления, както сме правили преди пандемията. Чуйте в звуковия файл споделеното от колегата радиожурналист Светослав Николов и колегата от печатните медии Елиана Митова.
Тазгодишното издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора ще бъде официално открито на 27 ноември с премиера на операта „Бал с маски” от Верди – постановка на Славчо Николов, със сценография и костюми на Каталин Йонеску-Арборе. В спектакъла ще гостува световноизвестният баритон Желко Лучич.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..