„Възпитание на чувствата“ е мотото, което обединява филмите, направени по книги, които ще бъдат прожектирани до 8-и ноември. Заради пандемията достъп до значителна част от филмовите заглавия ще бъде онлайн, но ще има и класически прожекции в киносалоните.
Повече от 300 прожекции на 45 филма, повечето от които национални и световни премиери, ще бъдат представени в седем града по време на фестивала.
Модулът с филми, състезаващи се за Голямата награда за майсторска литературна адаптация, е озаглавен „Ако всички мислеха еднакво, нямаше да има състезания“.
„Във фестивала присъстват седем отбрани заглавия, вдъхновени от известни литературни произведения“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ директорът на „Синелибри“ Жаклин Вагенщайн:
„Най-отличителната марка на това издание е, че се случва по време на пандемия. За първи път по време на „Синелибри“ ще се състои паралелно излъчване на голяма част от филмовите премиери заради пандемията от Covid-19. От друга страна, според организаторите онлайн излъчванията са чудесен шанс за ценителите на киното от цялата страна да видят много от заглавията.
Цената за един филм е 7 лева, за три – 15 лева, за пет – 22 лева, а за всички – 47 лева.
Жан-Жак Ано е почетен председател на журито на „Синелибри“. Той е един от малкото европейски режисьори с международна кариера, която обхваща повече от пет десетилетия и му носи най-престижните киноотличия в света. Творческият му път е белязан от дълга поредица литературни адаптации, в т.ч. „Борба за огън“, „Името на розата“, „Мечката“, „Любовникът“, „Седем години в Тибет“.
„Имаме за първи път две български участия – актрисата Снежина Петрова и режисьорът Милко Лазаров. Ще могат да се видят българските филми – „Мълчание с достойнство“ на Адела Пеева и „Разкази на едно софийско копеле“ на Мария Арангелова“, каза още Вагенщайн.
Церемонията по откриването ще е в неделя от 19.00 часа в зала 1 на НДК с песента „Защо ми е любов, кажи“ на Едит Пиаф в превод на Силвия Вагенщайн.
Зрителите ще имат възможност да се насладят на най-новия филм на режисьора Франсоа Озон, който носи заглавие „Лято 85“, на една от най-дискутираните екранизации тази година - „Берлин Александерплац“ по монументалния роман на Алфред Дьоблин, както и на датския трилър „Изключението“ на режисьора Йеспер Нилсен.
„Повечето филми са напълно нови“, посочи още Вагенщайн.
Състезателната програма ще предложи и филма „Минамата“ с Джони Деп в ролята на фотограф, който осветлява екологично бедствие със смразяващи последици, и унгарската камерна драма „Пилат“ по романа на Магда Сабо.
Филмовата версия на пиесата „Бащата“, режисирана от Флориан Зелер, с участието на звездния тандем Антъни Хопкинс и Оливия Коулман е също акцент в тазгодишната програма на „Синелибри“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..