През 2016 година той печели престижната награда за хорър на името на „Брам Стокър“ за романа си „Рибарят“. Книгата добива популярност като издържана в най-добрите традиции на жанра на ужаса и отдаваща почит към наследството, оставено от класика Хауърд Лъвкрафт. По професия Ланган е учител по Английски език и литература.
Как се появява мистичната фигура на рибаря?
Историята започна като мой отговор към американския роман „Моби Дик“ от Хърман Мелвил. Исках да напиша модерна хорър версия на тази история. Не исках обаче да включвам момента с лова на китове, защото смятам, че това е нещо ужасно. Така че избрах рибарят да бъде еквивалент на някой, който тръгва на лов за китове. И така, направих главния ми герой рибар, но той имаше нужда и от място, където да лови риба. Аз живея близо до планината Катскил в щата Ню Йорк. Това е популярно място за риболов, така че пратих героя си за риболов именно там.
В романа главните герои се срещат с персонаж, който идва от Европа, след като убиват семейството му. Така той започва да търси път, за да върне любимите си хора към живота.
Това го води към изключително мрачни места. Докато опитва да събере знанието, с което да види семейството си отново, той става все по-обсебен от него, все по-заинтересован от силата, която ще му е нужна, за да постигне целите си. Това го води към Съединените американски щати в ранния период на 20-и век, където се строи резервоар за Ню Йорк. В края на 19-и век местните резервоари на Ню Йорк вече не са достатъчни за броя на гражданите си. Затова започва изграждането на мрежа от резервоари. Тази разработка включва голям брой работници, които идват в региона. Някои от тях идват от американския юг – те са предимно с африкански произход. Другата част са хора от Европа. Тези хора се срещат с тази фигура, която нарекох Рибаря, защото този човек търси митологически звяр, който, ако го уловиш, ще ти даде невероятна сила. Моят роман се развива в две времена – едното е, докато се създават резервоарите, когато определен брой от героите ми се срещат с този магьосник и с неговите планове. Другата история се развива много след това, когато моят разказвач и негов приятел, които също са рибари, се сблъскват с този персонаж.
„Личните трагедии обогатяват смисъла на хорър жанра“, казва още Джон Ланган. В предаването „Нощен Хоризонт“ той допълни:
„Виждам хоръра и готиката като жанрове, които се занимават с човешките загуби - с онези моменти в нашия живот, в които светът няма смисъл за нас. Например, живеем си живота и в един момент се появява вампир. Това е нещо абсолютно извън ежедневния ни опит. То води до разпадане на света такъв, какъвто го познаваме. В ежедневния ни живот болката и загубата създават подобен ефект за нас. Например, когато наш любим човек си отиде – изведнъж всичко, което си мислим за света и начина, по който функционира, няма никакъв смисъл. Според мен не е толкова сложно да свържем двете неща – тези екстравагантни метафори и чудовищни символи с този вид емоционални реалности“.
Интервюто с Джон Ланган можете да чуете в звуковия файл.
В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.