Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хелене Кортлендер: Интеграцията на ромската общност в България е възможна

Снимка: Иванка Петрова

„Интеграцията на ромите представлява дългосрочно предизвикателство пред българското общество, което изисква мобилизацията на различни ресурси.

Постигането на значителен напредък по този въпрос не е фикция, а реална възможност“, каза в „12+3" директорът на Фондация "Фридрих Еберт" в България д-р Хелене Кортлендер.

Ромската общност в страната ще наброява около 1 милион души през 2050 година, сочат данни на Фондация "Фридрих Еберт", която изготви анализ за предизвикателствата пред интеграцията на етническото малцинство у нас.

Според данните след няколко десетилетия ромската група ще представлява около 24 процента от българското общество. Този значителен процент налага необходимостта от полагането на значими усилия за образоването на този етнос и неговото социално приобщаване.

Интеграцията на ромската общност в България е възможна. Налице е политическа воля и финансови средства. Този процес не трябва да се възприема като форма на благотворителност. Време е да сложим край на разделението.“ Това посочи още д-р Хелене Кортлендер.

Според Кортлендер на дневен ред стои въпросът за разработването на конкретни политики и препоръки за успешното включване на малцинствената група в обществената сфера.

„Негативният образ на ромската общност се гради върху множеството клишета, които изкривяват обществената представа и водят до прилагането на погрешни политики“ каза в „12+3“ доц.Георги Бърдаров от Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”: 

Навсякъде ромите се представят под един общ знаменател и затова няма никакви резултати. А те са изключително интересен и специфичен народ, който винаги запазва корените си".

„Тъй като липсата или ниската степен на завършено образование предопределя мястото на индивида в социалната стълбица, затова и образователната интеграция на ромите е ключова за тяхното внедряване в българското общество“, това коментира доц. д-р Надежда Илиева от Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.

Експертите изтъкват още и необходимостта от подготвени хора, които добре познават потребностите на общността

У нас ромската общност наброява около 780 хиляди души. Като пример за успешната ромска интеграция доц. Георги Бърдаров дава за пример град Стралджа край Ямбол. Местната власт финансира проект на стойност 10 хиляди лева, с който стимулира желанието на децата от ромската махала да посещават основното училище "Св. Св. Кирил и Методий": 

Но 100% от учениците бяха обхванати в извънкласни занимания от 1 до 7 клас и те винаги са идвали в тези часове, с помощта на медиатори, които следят те да са в час. За една година се постигна 40% по-висока посещаемост в училището", разказа още доц.Бърдаров.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09