Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Междуособици помрачават делника в манастир "Благовещение" край Копиловци

| обновено на 27.10.20 в 14:42
Снимка: Православен манастир „Благовещение”

Междуособици, свади и скандали белязват битието на манастир "Благовещение" край кюстендилското село Копиловци.

Братята монаси там са старостилци - те не признават смяната на Църковния календар, станала у нас през 1968 год. и служат по Светогорския канон.

Известни са с пословичното си трудолюбие. Поддържат помощно стопанство – отглеждат гледат крави, овце, пчелин, рибарник недалеч от българо-сръбската граница. Обработват стотици декари земя под аренда. Продават пъстърва собствено производство, мляко, мед, конфитюри. Участват във фермерски пазари в столицата.

Основател на светата обител е архимандрит Касиян, който се е установил там през 1979 година. Преди време той бил отстранен от манастира. Монасите го упрекват в сериозни канонични нарушения и най-вече във връзки със светски лица, които имали апетити към построения върху близо 10 декара площ и притежаващ над 100 декара имоти и овощни градини манастир.

Прокуденият архимандрит се бил заселил в скита - втория манастир на братството: "Св. Йоан Предтеча" край село Жабляно, Земенско. Сега настоява да се върне като игумен, но братята старостилци не го приемат. Избрали са си нов игумен - йеромонах Климент.

"Аз съм законен каноничен, легитимен игумен на манастира. Това го казват каноните и всички хора, които са участвали в това. С цената на живота си аз оставам такъв“, декларира архимандрит Касиян.

Дядо Касиян преживава мъчително прогонването си от манастира. Лежал е в болница. Написал покаятелно писмо и потърсил за подкрепа и миряните. 

Снимка: Кирил Фалин

Тридесетина от местните жители на Копиловци се събраха пред входа на манастира „Благовещение“, настоявайки игуменът да се върне и мирните времена за манастира и братята да продължат.

Братята обаче са непреклонни. Твърдят, че архимандрит Касиян има „канонични престъпления“. Йеромонах Висарион, завеждат стопанската част на светата обител, разказва, че епископ е посъветвал Касиян да не служи като свещеник, да не изповядва повече и да не притежава църковна власт. Висарион отрича Касиян да е бил отстранен от манастира с насилие. Пояснява, че решението да се засели в скита е лично негово, но едва след неколкодневен престой е заявил желанието си да се върне обратно и е написал покаятелно писмо до монасите.

Аз съм свидетел как той се нахвърли върху един от братята, събори го на земята, аз извиках полиция. Когато дойде полицията, той каза, че братът се е нахвърлил върху него.“

Новоизбраният игумен йеромонах Климент не е словохоотлив, но е категоричен:

Той не е прогонен. Отец Касиян направи сериозни канонични грешки. Братството взе решение да се дистанцира от него, да си избере нов игумен.“

Развръзката засега остава неясна. Светият Синод се е разграничил отдавна от „Благовещение“, от Касиян и братята му. Каноничен епископ трябва да разреши спора, но не български епископ, а гръцки, руски или украински по Светогорския канон.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16