"Към момента са поставени около 50 нови съдове за смет, а намеренията на местната власт са поетапно да бъдат подновени контейнерите и на други места на територията на район Искър. Процесът се осъществява по изцяло автоматизирана технология и може да се извършва само от шофьора на камиона за смет без допълнителни служители", съобщи в „Хоризонт до обед“ кметът на район Искър Ивайло Цеков.
"Съдовете се отварят с педал и са огнеупорни. Не задържат миризма и в тях не може да влиза дъждовна вода, нито животни, но тези контейнери са само за битови отпадъци. На тях не трябва и да се облягат извънгабаритни отпадъци“, пояси още той.
Успоредно с развитието на инфраструктурата за управление на отпадъците екологичните сдружения алармират, че голяма част от генерираните битови отпадъци продължават да се депонират въпреки полаганите усилия.
Статистиката сочи, че цели 2/3 от отпадъците отиват на депа, вместо да бъдат подготвяни за повторна употреба и рециклиране.
През последните 15 години са построени около 50 големи регионални депа, отговарящи на европейските изисквания. На този фон обаче страната ни депонира около 60 процента от генерирания битов отпадък.
"Това количество трябва да бъде сведено до 10 процента в следващите две десетилетия", допълни в "Хоризонт до обед" Евгения Ташева от "За Земята":
"Мерките за подобряване на ситуацията са удобно и достъпно разделно събиране за всички в малките и големи населени места, промяна на таксата "смет", която да отразява поведението на гражданите, а не да се формира на база данъчна оценка на имота, както е сега. Когато по-големи количества опаковки, например, останат в контейнерите за смесени отпадъци, това се превръща в допълнителна финансова тежест за местната власт".
Разделянето на отпадъците при източника е част от отговорностите на частните оператори, които поддържат познатите цветни контейнери за разделно събиране.
"Данните показват, че вместо да бъдат изхвърляни разделно, много ценни материали се озовават в съдовете за смесен отпадък, за които се грижи Общината", посочи още Ташева и допълни:
"От общата смес могат да се извадят едва между 3 и 10 процента отпадъци, годни за рециклиране".
Събирането "от врата на врата" се е доказало като много по-ефективно от анонимните улични контейнери, считат еколозите. Разчита се на индивидуални контейнери за всяко домакинство, така че генераторите на отпадъците да са известни и да е ясна отговорността за неправилното разделяне на боклука.
"Системата успешно се прилага в община Свиленград, която е член на европейската мрежа за нулеви отпадъци. 1000 домакинства разполагат с съдове за хартия и пластмаса отделно, кофа за битов отпадък има също към домакинството", каза в "Хоризонт до обед" заместник-кметът Мария Костадинова.
Моделът е приложим при еднофамилните къщи, в чиито дворове се поставят съдовете за смет. При етажната собственост подходът е различен - изгражда се т.нар. "екокът пред блоковете".
Общината Свиленград организира и друга екологична услуга - от 2017 година извозва разделно събраните отпадъци директно от търговските обекти. Отскоро се разработва и компостираща инсталация за зелена маса.
Новите цели на Европейския съюз в областта на отпадъците предвиждат от 2023 година да започнем и разделно събиране на биоразградимите отпадъци.
"При общото събиране се запалват сметищата заради метана, който се образува при разграждането им", поясни още екологът Евгения Ташева.
Още по темата в звуковия файл.
На огромна радост и гордост се наслаждават от Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Поводът е раждането на бебе конче от породата Пржевалски, която е изключително рядка и грижата за възстановяване на популацията ѝ е в ръцете именно на зоопарковете в Европа. Пролетта, макар и необичайно студена, не е попречила на размножаването и при..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..
Ще оцелее ли Зелената сделка или вече се движи на празен ход? Има ли риск Европа да остане сама в битката си за зелени политики? Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана , смята Виргиниюс Синкявичюс, бивш еврокомисар по околната среда от Литва и настоящ евродепутат, заместник-председател на групата на Зелените – Европейски свободен..
Българският туристически съюз подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал. Това съобщи пред БНР председателят на БТС Венцислав Венев, като подчерта, че най-важното е, че платформата ще работи и офлайн : " Една от основните ни задачи е да няма загубени туристи в България. ... Имаме подготвена 12-годишна стратегия, в рамките на..
На 17 май край Сливен в природата ще бъдат "настанени" три брадати лешояда. Събитието ще бъде със свободен достъп и ще бъде съпроводено с пускане на хвърчила, конна езда, грънчарство, музика и лятно кино. Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят . Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще..
Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..
Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..