Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жана Цонева: Европейска агенция да разпределя медицинските ресурси в ЕС

Росица Кратункова: Да се затворят държавите на европейско ниво - това да са общи мерки

Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Сред много кризи, които се оголиха покрай Covid-19, кризата с медицинските екипи е най-голяма“, каза в „Хоризонт до обед“ Жана Цонева, доктор по социална антропология от Будапеща.

Жана Цонева и Росица Кратункова излязоха с отворено писмо до европейските институции с призив за общо европейски отговор на пандемията.

В Чехия получиха 30 респиратора отвън и чакат още 120, съобщават от Европейската комисия, военни лекари от НАТО ще помагат на чешките си колеги и се водят преговори с Германия да изпрати 100 медици в помощ, всичко това заради резкия скок на заразените, повишаването на смъртността и липсата на легла в Чехия.

Чехия не знам дали е модел, но трябва да мислим за координиран общоевропейски отговор, защото дефицитът с медицински работници не може да се реши ударно – тези специалисти се готвят с години. Можем да направим като чехите - да поискаме помощ отвън. Защото България от години наред скрито субсидира богатите държави, като нашите специалисти заминават зад граница, след като сме ги обучили и платили за тях тук. Затова мисля, че е редно да се създаде европейска агенция, която да координира и да разпределя наличните медицински ресурси в Eвросъюза. Това означава, че където има изчерпан капацитет,  пациентите се насочват натам, където има, а също и да се създадат мобилни медицински екипи в рамките на Европа“, каза Цонева.

Във Франция ситуацията също е доста критична, особено в държавните болници има недостиг на кадри, а частните болници участват твърде малко – само 20% от техните легла са заделени за Covid-19”, посочи в „Хоризонт до обед“ Росица Кратункова от Института по политически науки в Париж.

„Според мен справянето с втората вълна ще е по-трудно, защото мерките пак не се спазватЗатова трябва да се затворят държавите на европейско ниво – това да са координирани мерки – хората пътуват и заразата ще продължи да се разпространява“. 

"Както може да има единна европейска служба за опазване на границите, така не може да е невъзможно да се направи единна мобилна европейска здравна служба и особено в контекста на глобална пандемия", каза тя. 

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57