Свидетели сме на сериозни размествания на медийния пазар, които се случват почти по едно и също време - най-вече в полето на телевизиите, но и на радиопазара. Преди седмица беше финализирана сделката за придобиването на собствеността на Би Ти Ви от чешкия милиардер Петр Келнер, а "Нова броудкастинг груп" в същото време стана собственик на още три телевизии и четири радиостанции.
Междувременно и при печатните издания има промени - справка в Търговския регистър показва, че дружеството „Телеграф медиа“, доскорошен издател на едноименния вестник и на други издания, е в ликвидация. Медийните експерти са категорични, че собствеността на медиите никога не е била и няма да бъде невинен въпрос. Още повече, на фона на критиките към България в първия доклад за върховенството на закона.
Преди броени дни станахме свидетели на ключови сделки на медийния пазар у нас. През септември "Нова Броудкастинг груп" на братята Кирил и Георги Домусчиеви заяви намеренията си да придобие медийните активи на "Бест съксес инвестмънт" ЕООД, и с одобрението на Комисията за защита на конкуренцията, сделката беше финализирана през октомври. Така групата вече е собственик на още 3 телевизии и 4 радиостанции, сред които Канал 3 и радиата "Витоша" и "Веселина". По-рано групата придоби и 100 процента от онлайн групата сайтове Нет инфо.
Отдавна в медийното пространство вървят упорито слухове, че тече процедура или поне преговори, за евентуалната продажба на "Нова броудкастинг груп" на "Юнайтед груп", която стана собственик на БТК.
Стана ясно, че Еврокомисията разреши Петр Келнер чрез неговия фонд "Пи Пи Еф груп" да придобие "Сентръл юропиън медия ентърпрайсиз", собственик на Би Ти Ви медия груп. Продажбата се финализира точно една година след обявяването на сделката. Фондът на чешкия милиардер е собственик и на основни телевизионни канали в още четири държави, както и на телекома "Теленор" у нас.
Според медийния експерт Георги Лозанов сме в интересна ситуация, която ясно показва, че у нас в момента вървят два интензивно противоположни процеса. Единият е доста стар, вече има история и е свързан с оттеглянето на големи чужди инвеститори, като се започне още от ВАЦ и Мърдок и замяната им с местни капитали:
"Капитали, натрупани през годините на прехода. Последната такава инвестиция е на братя Домусчиеви, които купиха Нова телевизия. ... Част от протестите, които в момента вървят в страната, са свързани с медиите. Критични са бележките към медиите и в доклада на ЕК. От идеологията на капиталите започва да зависи идеологията на медията и медийната политика".
Според Лозанов чуждестранните инвеститори са се интересували предимно от печалбата и изрази очакване чешкият милиардер Келнер да върне този модел.
От последните дни има и промени в полето на печатните издания - дружеството „Телеграф медиа“ ЕООД, свързвано неофициално с депутата от ДПС Делян Пеевски, е в ликвидация. Доскоро то беше издател на едноименния вестник, на всекидневника "Монитор", седмичника "Политика" и други. В редакционното каре на „Телеграф“ като издател е посочен вестник "Телеграф":
"Пеевски е и пряко много пъти споменаван, а и непряко - във връзка с концентрации, а и с неговото влияние върху съдържанието и корпоративни обвързаности. Той изглежда иска да прекрои образа си на собственик".
Доцентът по журналистика от Великотърновския университет Иво Инджов смята, че медийните трансформации от последните дни у нас се реализират в момент, когато медийният пазар в България се намира в криза:
"Българският медиен пазар е много малък и не може да изпълнява функциите си да бъде солидна основа за развитие на пазарно ориентирани медии, като гарантира тяхната автономия".
Според доц. Инджов при основните трансформации, които се случват в телевизиите, ключовата дума е „окрупняване“, за което ясен пример е случващото се с разширеното вече портфолио на "Нова броудкастинг груп".
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..