Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентските избори в САЩ - ще познаят ли социолозите този път

Снимка: ЕПА/БГНЕС

До изборите за президент на САЩ остава само ден. Очакванията са за много близки резултати между Доналд Тръмп и Джо Байдън и вероятно оспорван изход. Както се убедихме през 2016 година, социолозите могат и да грешат.

Класически пример за грешки в допитванията е снимката, на която президентът Хари Труман държи усмихнат вестник със заглавие „Дюи побеждава Труман“. Заглавието на „Чикаго Дейли Трибюн“ е  резултат от заключения от допитванията, че Томас Дюи печели изборите.

Грешката на социолозите през 1948 не е единствената. 2016-а е доказателство за това. След победата на Тръмп над Хилари Клинтън настъпи шок и работата на социолозите бе поставена под лупа.

През 2016-а Тръмп бе подценен. Мнозина усетиха изхода като нелогичен. Социолозите даваха предимство на Клинтън. Какво се обърка тогава?

„През 2016-а допитванията от ключови щати – като Мичиган и Уисконсин, както и Пенсилвания и Северна Каролина до известна степен, също и Флорида, дадоха подвеждащи оценки за това накъде се движи кампанията. Тези щати бяха ключови за изхода от гласуването в избирателната колегия.”

Доктор У. Джоузеф Кембъл е професор по комуникация в Американския университет във Вашингтон и автор на книгата „Провали при допитвания за американските президентски избори“.

„Едно от нещата, които открих, е, че при допитванията могат да се провалят на различни нива – могат да не познаят кой е победителят, може да не предвидят победа с голям преднина. От друга страна – грешката в допитванията има тенденция често да е и журналистическа грешка. Имам предвид, че журналистите почти винаги се ръководят от допитванията в отразяването на президентски избори. Допитванията заемат централно място, що се отнася до разбиране на динамиката на една кампания. Така, когато допитванията дадат на късо, се проваля и отразяването от страна на журналистите.”

В миналото в Америка е имало негативна представа за използване на допитванията в новини. Смятало се е, че използването на такива данни измества традиционната роля на репортерите – да наблюдават от място това, което се случва, да говорят лице в лице с избирателите. Дори видни журналисти са казвали, че се надяват социологическите проучвания да са грешни. Това се променя преди около 10-15 години.

„Една от причините за това според мен е засиленият интерес към журналистиката, която си борави с данни. Имам предвид онези журналисти, които приемат с отворени обятия както никога до сега данните от социологическите проучвания и начина, по който се провеждат. Един от най-видните журналисти е Нейт Силвър, който стои зад блога FIVE-THIRTY-EIGHT, сайт за анализи и прогнози, в който може да се открие неговия статистически модел за изхода от избори, най-вече президентски избори. Моделът е базиран на допитвания. През 2008-а, когато Силвър за първи път пусна модела си по време на президентски избори, позна изхода в 49 от 50-те щати. Четири години по-късно, през 2012 г., той надмина себе си като позна изхода в 50-те щати. Това го превърна в нещо като звезда. Разбира се през 2016-а прогнозите на Силвър бяха в грешната посока и той не успя да предвещае победата на Доналд Тръмп, но мисля, че успехите му през 2008 и 2012 допринесоха за спада в охулването срещу социолозите от страна на журналистите“, коментира Кембъл. 

Сега използваме проучвания, но с едно наум. Какво трябва да имаме предвид през 2020 година?

„През 2020-а хората трябва да са бдителни, да са скептични спрямо допитванията. Не трябва да отхвърлят данните от допитванията с лека ръка, но да имат едно наум: че е имало грешки и може отново да се стигне до грешки. Допитванията през първата част на есенната кампания бяха разнопосочни – някои предвиждаха близки резултати, други представяха Байдън с убедителна преднина.“

Експертите съветват при боравене с проучване е да се вникне в методологията и извадката и да се знае, че за предимство на даден кандидат може да се говори, когато преднината му е по-голяма от близо 2 пъти статистическата грешка. Не бива да забравяме и онези, т. нар. „срамежливи“ съмишленици на Тръмп, които по една или друга причина не разкриват предпочитанията си. Освен това, преднина в националните допитвания не е задължителна индикация за победа, тъй като в Америка президентът се избира от електорална колегия, създадена по сложна система.

„По-важни от националните данни са тези в щатите „бойни полета“ – онези 8-10 щата, които ще дадат посоката на електоралната колегия. Сред тях са Мичиган, Уисконсин, Пенсилвания, може би Охайо, определено Северна Каролина, Флорида, Аризона, може би Айова и други“, уточнява специалистът.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Предварителното гласуване в Илинойс

Джо Байдън ще е победителят, прогнозира проф. Олег Йорданов

Социологическите проучвания очертават интригуваща картина на президентската битка в САЩ. Броят на предварително гласувалите тази година  надхвърли 90 милиона души. За сравнение – общо гласувалите на миналите президентски избори в Съединените щати..

публикувано на 02.11.20 в 13:51

Тръмп - Байдън - ден преди сблъсъка

В САЩ започна обратното броене преди утрешните избори. Президентът Доналд Тръмп призова привържениците си да отидат до урните, за да заличат преднината на демократите, които са по-активни в предварителното гласуване. В него вече са взели участие..

обновено на 02.11.20 в 17:22
ВИЖТЕ ОЩЕ
Перко Маркович

Стотици хиляди се очакват на концерт на хърватска националистическа фолк рок звезда

Масово стълпотворение се очаква на Хиподрума в хърватската столица Загреб, където тази вечер ще се състои концертът на хърватската националистическа фолк рок звезда Марко Перкович и неговата група "Томпсън", съобщава новинарският сайт Индекс. За..

публикувано на 06.07.25 в 12:07
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Природни науки и повече практически задачи на НВО след 7-ми клас от следващата година

Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически задачи. Едно от намеренията ни е да има интегрални изпити. Да започнем да мерим и компетентности,..

публикувано на 06.07.25 в 11:50
Киър Стармър

Проучване: Само след година британците вече не обичат Стармър и лейбъристите

Проучване, поръчано от вестник "Сънди таймс", показва, че по-голямата част от британците смятат, че лейбъристкото правителство е не по-малко хаотично от предишното на консерваторите, а рейтингът на премиера Киър Стармър е рекордно нисък. Минути..

публикувано на 06.07.25 в 11:41
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов: Протестите срещу еврото ще продължат и след 8-и юли

Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в еврозоната като насилствено: "Нашата цел беше една и ние вече я постигнахме - цял свят и цяла..

публикувано на 06.07.25 в 11:36

Гърция: Двама турски трафиканти на мигранти осъдени на 246 г. затвор

Двама трафиканти на мигранти в Гърция получиха присъда от общо 246 години затвор. Наказателният съд на област Додеканези издаде шокиращата присъда за двама турски граждани. Те са арестувани преди година до остров Кос за нелегален трансфер на 33..

публикувано на 06.07.25 в 11:36
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков: Младите лекари бягат от страната не за пари, а за отношение

Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат..

публикувано на 06.07.25 в 10:17

"Съдружници по неволя" напът към еврозоната

България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от..

публикувано на 06.07.25 в 10:13