Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христофор Караджов:

Задължителни щати за победителя са Мичиган, Уисконсин, Пенсилвания

Христофор Караджов
Снимка: БНР

„Вече се радвам да ви съобщя първите резултати – от едно малко местенце в Ню Хампшър, където по традиция гласуват и обявяват резултата в полунощ на изборния ден - там живеят 12 души и 5 души са гласували, от които и петимата са гласували за Джо Байдън. През 2016 година там резултатът беше 4 на 1 за Клинтън, така че това е един от малките куриози на американските избори и тази традиция се запазва последните 100 години“, коментира в „Преди всички“ Христофор Караджов, професор в университета в Калифорния.

Кога ще станат ясни резултатите е доста голям въпрос, тези 100 милиона души гласували, техните гласове започват да се броят днес, преди това не могат да бъдат отваряни.

Това е колосален брой бюлетини, колосален брой избиратели, през 2016 имаше около 40 милиона души предварително гласували – разликата е огромна. Дали този ентусиазъм ще се запази, или хората искаха поетапно да гласуват заради коронавируса, това ще се види тепърва, поясни още Караджов.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По думите му на президентските избори в САЩ не гласуват толкова много хора, колкото на подобни избори в Европа. Максималният процент е около 56%, най-високият е бил 65% през 1908 година. Тогава жените не са можели да гласуват.

„Сега, ако се запази тази тенденция, може да бъде подобрен рекордът от 1908 година“.

Това са непреки избори. Последната информация, е че Байдън пада под необходимите 270 гласа в електоралния колеж, сега може да разчита на 252, а Тръмп на 125 , като непредвидимите са 161:

Непредвидимите са в щати като Флорида, той разпределя 28 от тези 270 нужни гласа за победа, което е половината от гласовете на избирателната колегия.

В предварителното гласуване вече се включиха 100 милиона американци. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Абсолютно задължителни щати за победителя – това са Мичиган, Уисконсин, Пенсилвания - важен щат, не случайно Тръмп свърши кампанията си в Мичиган, както го направи през 2016-а, а Байдън - в Пенсилвания.

Това са задължителни щати за всеки победител, въпреки че те не са най-голям брой гласоподаватели, или членове на избирателната колегия, за разлика от Ню Йорк и Калифорния.

Така че битката е за тези фронтови щати – така ги наричат, и там се изсипаха най-големи средства за кампаниите, там кандидатите стояха най-дълго време при избирателите.

Точно защото в американската избирателна система за президент нямаме един вот, в който да печели този, който събере повече от общият брой гласове, а имаме 50 отделни избора по щати и не всички щати са еднакво важни в тази перспектива.

За крайния изборен резултат можем да се ориентираме по гласуването във Флорида, Северна Каролина и Пенсилвания.

Още по темата в звуковия файл.

ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Велико Търново тръгна поклонническият поход "Светият път"

От Велико Търново започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на Свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За седма година поклонниците ще извървят близо 700 километра по пътя на мощите на закрилника на българския народ Свети Йоан Рилски. "Ние правим поклонническо..

публикувано на 01.07.25 в 13:30

Росен Стоянов: Имаме героизиране на Кирил Петков и не се пита защо само той подаде оставка

Примерът на Христо Иванов с оставката беше показателен и трябваше да бъде заразен - и Асен Василев, и Кирил Петков да подадат оставки, когато загубиха около 300 000 човека на изборите . Те не го направиха, намериха си оправдание.  Това коментира проф. Росен Стоянов, експерт по политически комуникации, в интервю пред БНР.  "При други..

публикувано на 01.07.25 в 13:27

Отново воден режим в монтанското село Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, разказаха местни жители. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято. През лятото жителите на село Горна Вереница, община Монтана, са на воден режим. Със заповед на кмета на..

публикувано на 01.07.25 в 13:22

Започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г.

От днес започва приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г. Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Целевите средства се отпускат за период от пет месеца - от 1 ноември 2025 г. до 31 март 2026 г.  Все още не е определен размерът на помощта за новия отоплителен..

публикувано на 01.07.25 в 13:09

Какво се случва с откраднатите на Острова коли?

"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите. Във Великобритания: Части от крадени коли се..

публикувано на 01.07.25 в 12:59

Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами

Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи. Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са..

публикувано на 01.07.25 в 12:34
Външните министри на Сърбия и Унгария Марко Джурич и Петер Сиярто.

Белград и Будапеща: Режисираните опити за сваляне на властта няма да успеят

"Режисираните опити за сваляне на властта" няма да имат успех, се казва в изявление на външните министри на Сърбия и Унгария. Марко Джурич и Петер Сиярто се срещнаха в Сегед. Според Джурич има значителни паралели между това, което се случва през последните дни по улиците на столиците на Сърбия и Унгария и двете правителства ще останат "рамо..

публикувано на 01.07.25 в 12:30