Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Д. Йончев: Който и да спечели, трудно ще върне вярата в американските ценности

Китай ще остане икономически съперник, Русия - враг, Европа - конкурент

Проф. Димитър Йончев
Снимка: БГНЕС

"САЩ преживяват период на накърняване на вярата в основните ценности на обществото. Хората не се чувстват достатъчно защитени от държавата и това, в което са вярвали, им се струва накърнено. Напрежението в обществото от гражданската война и от федерализирането не е било такова". Това коментира пред БНР проф. Димитър Йончев, специалист по национална сигурност. 

По думите му, който и да дойде на власт, трудно ще възстанови вярата в американските ценности. 

Според проф. Димитър Йончев фактът, че няма по-млади кандидати за президент на Съединените щати говори, че интелектуалният елит не иска да играе тази игра - много компромиси, много пари, които не се виждат.

"Пандемията не е на последно място, но наблюдаваме плодовете на една политика, която бих нарекъл недалновидна. Силовите намеси бяха стар стил, а през това време светът напредна и въведе едни мрежи на придвижване, въведе понятия като мултикултурализъм и толерантност. Всичко това удря по имунната защита на държавите и те се усетиха уязвени", посочи анализаторът.

Изборът на Тръмп до голяма степен беше обоснован от това да съкрати американското участие по света, обясни той и добави:

"Оказа се, че държавите са много проветриви и не могат да гарантират елементарни неща на своите граждани. ... Разглезеният живот приключи. Който и де се намеси в новия свят, който идва, трябва да се съобразява с това, че този свят е пълен със скрити погледи и парични потоци". 

По думите на проф. Йончев европейският елит държи на Джо Байдън, защото му се струва, че загуби подкрепата на САЩ, но дори той да дойде на власт, няма да е същото като преди Тръмп.

"Независимо дали Тръмп, или Байдън спечели, Китай ще продължи да бъде икономически съперник, Русия ще бъде врагът, Европа ще бъде прикрит или по-явен конкурент", прогнозира анализаторът и уточни, че за страните от Източният блок няма да има промяна: "Ние сме безвъзвратно включени в един санитарен пояс около Русия".

Интервюто на Петър Волгин с проф. Димитър Йончев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Кой от двамата кандидати за Белия дом подкрепя Израел? Коментар на Весела Райчинова можете за чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският премиер Педро Санчес.

Испанските власти заявиха, че следят движението на хуманитарната флотилия, която плава към Газа

Испания следи внимателно движението на флотилията с хуманитарна помощ, която плава към ивицата Газа. Премиерът Педро Санчес и няколко министри увериха, че корабите не представляват заплаха за Израел. Част от четиридесетте кораба с хуманитарна помощ са достигнали до т. нар. "зона за прихващане" от Израелския военноморски флот. Испанският..

публикувано на 01.10.25 в 20:54
Кметът на София Васил Терзиев

Васил Терзиев обвини държавата, че бави плащания за инфраструктурни проекти в София

Спор между регионалния министър и столичния кмет за отпусканите държавни средства по програмата за общинско финансиране се разрази днес. Васил Терзиев обвини държавата, че бави плащания и застрашава реализацията на ключови инфраструктурни проекти в столицата. От Регионалното министерство припомниха, че много общини изпращали документи,..

публикувано на 01.10.25 в 20:03
Министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов

Четирима служители на ДАИ са уволнени, включително директорът

Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе среща днес с цялото ръководство на ИА "Автомобилна администрация“.  Над 43 хил. евро са открити в домовете и колите на служителите на ДАИ, задържани за подкуп "Всички ние трябва да се извиним на чуждестранните шофьори, които по изключително грозен начин са били изнудвани..

публикувано на 01.10.25 в 19:44

Министър Иван Иванов: Ще се забави малко откриването на новата отсечка на магистрала "Хемус"

Ще се забави откриването на новата отсечка на магистрала "Хемус". Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред ресорната комисия в парламента: "Първи лот от Боаза до Дерманци е готова напълно абсолютно готова, както казах в срок. АПИ правят в момента измерване за сцепление и така нататък. Комисията..

публикувано на 01.10.25 в 19:42

Към момента бюджетният дефицит е 2,4%

Бюджетният дефицит надхвърли половин милиард лева към края на август, сочат данните на Министерството на финансите. Към момента хазната е на минус от 2,4 % от брутния вътрешен продукт. 5,215 милиарда лева е недостигът в държавната хазна към края на август, който се формира от дефицит от 3,4 милиарда по национални бюджет и 1,815 милиарда..

публикувано на 01.10.25 в 19:17
Росен Желязков и датския премиер Мете Фредериксен

Защитата на ЕС трябва да се гледа всеобхватно, не само на един фланг, заяви премиерът Желязков

Защитата на ЕС трябва да се гледа всеобхватно, не само на един фланг, иначе ще заприличаме на линията "Мажино" от Втората световна война.  Това каза премиерът Росен Желязков в Копенхаген, където присъства на неформалната среща на високо равнище на ЕС: "А за своето изказване подкрепих виждането, че трябва да се гледа цялата панорама на..

публикувано на 01.10.25 в 18:55

Премиерът: Имаме рекордно увеличение на приходите в бюджета - 6 млрд.

"България има рекордно увеличение на постъпленията в бюджета тази година - 6 млрд.", каза премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на изразените от опозицията опасения да се завиши бюджета над 3 на сто.   "В момента дефицитът е 2,4%. Днес излезе междинният доклад. Нашият стремеж е да завършим годината така, както е планирано. Ще внесем до края на..

публикувано на 01.10.25 в 18:48