Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Правов: Все още е трудно да се каже кой ще положи клетва като президент на САЩ

И двете страни имат основания да оспорват изборите, казва политологът

Снимка: БТА

„На този етап е много трудно да се каже кой ще положи клетва като президент. Изглежда шансовете на Байдън са една идея по-големи, но остават ключови щати, т.нар. щати бойни полета, където се решават изборите, в които разликите между двамата кандидати са изключително малки и в рамките на статистическата грешка. На места единият от двамата води с по 2 хиляди гласа, по 8 хиляди гласа.“ Това каза пред БНР политологът Калоян Правов от Българското либертарианско общество.

Тук може да имаме ситуация, която се наблюдаваше в Щатите през 2000-а година, където във Флорида имаше съдебно решение как да се преброяват бюлетините в състезанието между Буш и Ал Гор. Само че тогава беше в един щат, сега има възможност това да се случи в два или три щата. И двете страни имат основания да заведат дела дори с искане да не се зачитат резултатите от изборите. Не само чисто юридически, но и чисто политически основания. Възможно е да се получи някакъв тип политическа криза“, посочи Правов.

Сегашният президент Доналд Тръмп има основания да претендира намеса на съда и разследване, „защото се получиха основателни съмнения за манипулация на вота“, смята политологът. Аргументите - тази година вотът е в много по-голяма степен от обичайното по пощата, а с този метод може по-лесно да се злоупотребява, поясни Калоян Правов.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има странни данни, които си заслужават разследването – например в един от щатите, който беше много оспорван, хората, които са пускали бюлетини, за да гласуват по пощата вкъщи, са горе-долу по равно за републиканци и демократи по статистика. Но гласовете, които се получават по пощата от този щат излиза, че са над 70-75% за Джо Байдън. Сигурно има някакво обяснение, но си струва да се разследва.“

Въпреки радикалната си реторика, политиката на Тръмп е естествено продължение на заложеното от предшествениците му и предишните президентски администрации. В повечето развити демокрации нещата са структурни – имат своя инерция и последователност с леки нюанси, но нищо радикално, отбеляза още политологът.

Снимка: БТА

„Но вторият план, който е по-важният предвид разделението, е чисто общественият план. Малко или много цялата нация е разделена. В последните 4 години и Доналд Тръмп, но и медиите допринесоха за това преживяването да е много нажежено. /…/ Трябва да се търси заздравяване на обществената тъкан, тъй като от последните 4 години много е пострадала.“

Калоян Правов прогнозира, че е възможно леко затопляне на отношенията с Европа, ако Байдън спечели вота. „Имайте предвид, че във външната политика нещата се броят по-скоро на десетилетия. Като цяло Америка сменя своя стратегически фокус към Южнокитайско море и Китай, трансатлантическите отношения не са приоритет и едва ли ще станат много по-голям приоритет при Джо Байдън. Като цяло охладняването между ЕС и САЩ е трайно явление.“

„Каквито и политики да предприеме Байдън, ще бъдат разводнена версия на това, което е обещавал, не е изключено да има сериозно разочарование от него дори в рамките на първата година“, подчерта Калоян Правов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10