Гражданите на Мианма ще гласуват в неделя на парламентарни избори, опитвайки се да запазят крехката демокрация, за чието установяване помогнаха преди пет години, предава "Асошиейтед прес", цитирана от БТА. В страната има около 37 милиона регистрирани избиратели, но се очаква активността да намалее заради увеличаването напоследък на случаите на заразени с коронавируса.
През 2015 г. въодушевлението беше голямо заради възможността да се сложи край на над петдесетгодишното управление на военните. Партията
Национална лига за демокрация на нобеловата лауреатка Аун Сан Су Чжи
удържа убедителна победа и тя стана ръководител на страната си, след като дълги и трудни години бе начело на ненасилствената борба срещу военната диктатура и си спечели възхищението на света.
Тази година се очаква нейната партия отново да излезе начело, но някои критици смятат, че нейната администрация не е управлявала демократично.
Шансовете за истински реформи винаги са били несигурни, тъй като конституцията от 2008 г., написана под диктовката на военните, им гарантира достатъчно места в парламента и те могат да блокират промени в основния закон. Под контрола на военните са и ключови министерства.
Критици обвиняват 75-годишната Су Чжи и нейната партия, че са по-загрижени да се укрепят на власт, отколкото да насърчават навсякъде демокрацията. "Този път нито Аун Сан Су Чжи, нито нейната партия носят демокрация за Мианма. Напротив, те се опитват да наложат еднопартийна демократична система", обвинява я Кин Зау Уин, директор на Института "Тампадипа", базирана в Янгон неправителствена организация. поради отслабването на другите партии по време на кампанията имаше малко наистина политически дебати. Мианма се нуждае от по-богата политическа палитра, казва той.
Противоречия възникнаха и за процеса на гласуване -
държавната избирателна комисия
бе обвинена, че действайки в сговор с управляващата партия на Су Чжи, е отменила гласуването в някои райони, където е било сигурно, че ще спечелят партии, критични към правителството. От комисията настояват, че гласуването е било отменено заради въоръжения конфликт с действащите там етнически групировки.
Това решение бе едно от няколкото, критикувани тази седмица от Томас Андрюс, специалния докладчик на ООН за правата на човека в Мианма. Мианма, която е с преобладаващо будистко население, посочва той, няма да може да произведе свободни и честни избори, "докато . . . има отнемане на право на глас въз основа на раса, етнос или религия, както е случая с рохингите".
Заради отдавнашните предубеждения към това
мюсюлманско малцинство (рохингите),
което според мнозина е имигрирало незаконно от Южна Азия, въпреки че цели семейства рохинги от поколения живеят в Мианма, голяма част от тях са лишени от право на гражданство. Западните приятели на Мианма бяха потресени от жестоката антибунтовническа кампания на мианманската армия, принудила около 740 хиляди рохинги да избягат в съседен Бангладеш и предизвикала обвинения в геноцид. Тя срина и репутацията на Су Чжи в очите на западните й почитатели, защото не спря силите за сигурност. Но за мнозина в Мианма рохингите не са тема на тези избори.
Андрюс казва още, че опозиционните политически партии твърдят, че им е отказван достъп до държавните медии и техните послания са цензурирани заради критиките към правителствената политика.
Мерките за контрол
заради коронавируса
силно ограничиха традиционните кампании за всички партии, но Су Чжи е облагодетелствана, защото държавните медии често отразяват изпълнението на служебните ѝ задължения, а тя самата във "Фейсбук" постоянно информира за борбата с разпространението на коронавируса. Нейната администрация бе критикувана и от защитници на свободата на словото. Тя отмени някои закони за цензурата и лицензионния режим на медиите, но усилено използва срещу журналисти и активисти, критични към правителството и военните, законите за клевета и за телекомуникациите.
Провалът на широко афиширания план за
помирение с етническите малцинства
също е удар по репутацията на Су Чжи. Етническите малцинствени групи, главно в граничните райони, от десетилетия водят с прекъсвания въоръжена борба за автономия. През 2015 г. етническите политически партии постигнаха тактически споразумения с Националната лига за демокрация, за да осигурят победата й срещу подкрепяния от армията Съюз за солидарност и развитие, главния опонент на партията на Су Чжи. Тази година, разочаровани от отказа на Су Чжи да сключи споразумение за разширяването на политическите им права, те не подкрепят нейни кандидати, а издигнаха свои.
Въпреки това Су Чжи продължава да е най-популярният политик. "Мисля, че това е всъщност израз на лична подкрепа, даже обич, която много хора изпитват към самата Аун Сан Су Чжи, независимо от това как се представя правителствената администрация, как върви икономиката и така нататък", казва базираният в Янгон политически анализатор Ричард Хорси за популярността й.
Десетки съграждани на Карлос Насар, който стана световен шампион по вдигане на тежести в категория до 89 килограма на шампионата на планетата в Бахрейн, съпреживяха успеха му. Насар спечели световната титла с два световни рекорда - в изхвърлянето от 183 килограма и в двубоя от 405 килограма. Карлос Насар спечели титлата с нов световен рекорд..
Ако управителят или подуправител на Българската народна банка се съгласят да бъдат назначени за служебен министър-председател, те трябва да подадат оставка от заеманата от тях позиция в централната банка. Това предвиждат одобрен от служебното правителство проект за промени в Закона за БНБ. Целта е по този начин да се гарантира спазването на..
Министерският съвет утвърди нормативи за час програма на Българската национална телевизия и Българското национално радио за 2025 г. за подготовка, създаване и разпространение на национални и регионални програми в размери, съответно на БНТ - 2 427 лв. и на БНР - 639 лв. Посочва се, че са взети предвид ефектите от прилагане на политика по доходите за..
Малко над 330 000 пенсионери ще получат Коледна добавка от 100 лв. през месец декември, реши правителството. Средствата ще се изплатят на хората, на които пенсията или сборът от пенсиите заедно с добавките и компенсациите към тях за декември е до 526 лв. включително, колкото е официалната линия на бедност за 2024 г. За изплащането на празничните бонуси..
Разговорите с парламентарна група, която предварително е заявила категорично, че няма да участва в процес по съставяне на правителство, и която настоява за незабавни нови избори, са безпредметни. Така държавният глава Румен Радев мотивира решението си да не покани групата на ДПС - Ново начало с лидер Делян Пеевски за участие в консултации преди..
По време на германо-украински бизнес форум в Берлин германският канцлер Олаф Шолц призова днес бизнеса в Германия да инвестира в Украйна, предаде ДПА. "Ако инвестирате в Украйна днес и през следващите години, вие инвестирате в бъдеща членка на ЕС", заяви канцлерът Шолц. "След войната ще видим темпове на растеж и възможности за развитие в..
Общото събрание на ООН ще гласува проекторезолюция, призоваваща за незабавно и безусловно прекратяване на огъня в Ивицата Газа. АФП отбелязва, че това е символичен жест, след като САЩ наложиха вето на подобен акт в Съвета за сигурност на ООН. В края на миналия месец Вашингтон използва правото си на вето в Съвета - както и преди, за да защити..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..